Milí zákazníci, abychom mohli obsloužit co nejvíce z vás, počet položek nákupu je omezen na 35. Současně rušíme možnost platby v hotovosti a stravenkami (s výjimkou seniorů a ZTP). Při přebírání nákupu mějte prosím roušku a pokud to není nutné, nevracejte nám tašky ani vratné obaly. Všechny Vás prosíme o trpělivost a shovívavost. Děkujeme Vám.

Karambola k dozrání 1ks (cca 150g)

1 ks
49,90 Kč 49,90 Kč/ks
Země původu: Malajsie,

Karambola nebo čínská hvězdice - rozříznuté na plátky tohoto ovoce vytvoří charakteristickou pěticípou hvězdu. Zralé karamboly jsou pevné a mají zářivě žlutou slupku. Dužnina plodu je velmi šťavnatá, chutí připomínající angrešt, sklovitě žlutá a kolem středu má malá semena. Obsahuje nízký obsah cukru, vitamin C, minerální látky, vápník, hořčík, železo a fosfor. Obsahuje též velké množství kyseliny šťavelové, proto by se měla konzumovat jen v malém množství. 

Použití

Karambolu si můžete vychutnat samotnou, aniž byste k ní přidávali cokoliv jiného. Čím žlutější slupka je, tím sladší bude mít ovoce chuť. Žlutý plod s lehce nahnědlými okraji je pro konzumaci ideální. Hnědá žebra a viditelná semínka odstraňte. Karambolu můžete použít v ovocných a zeleninových salátech, na dekorativní ozdobu pokrmů, zapéct do dortu nebo koláče, na koktejly a smoothie.
Zamíchejte plátky karamboly spolu s jinými druhy tropického ovoce a vytvořte barevnou směs sladkých a kyselých chutích. Ke karambole, se dobře hodí banány, jahody, kiwi, mango, ananas, papája, hroznové víno a různé citrusy. Ovocný salát můžete zlehka promíchat s citrusovou zálivkou vinaigrette, pomerančovou glazurou, medem nebo ovocným sirupem do koktejlů a posypat trochou strouhaného kokosu.
Hvězdičky karamboly jsou atraktivní doplněk jednoduchých listových salátů. Použijte třeba listy římského salátu, pažitku, plody papriky a avokádo. Vyhněte se tradičním přísadám do salátu, jako je mrkev, okurka a strouhaný sýr. Zvolte lehkou zálivku: citronovou vinaigrette, balsamikový dresink, malinový ocet, nebo italský dresink. Nakyslé francouzské dresinky se k chuti karamboly také velmi dobře hodí.

Skladování

Karambola se dováží nezralá, při pokojové teplotě ale dozrává velmi rychle.

Složení

Karambola (čínská hvězdice)