Petržel kudrnka v květináči

1 ks
Bez éček
34,90 Kč 34,90 Kč/ks
Český původ na rohlíku
Země původu: Česká republika,

Popis produktu

Petržel kadeřavá neboli kudrnka je jednou z forem listové petržele. Dá se říci, že je všeobecně o něco používanější než listovka díky větší dekorativnosti. Zvláště dříve se u nás těšila velké oblibě. Jakožto dvouletá rostlina vytváří v prvním roce listovou růžici sytě zelených listů. Listy jsou značně tuhé a přestože se to na první pohled díky jejich zkadeření nezdá, listové úkrojky mají stejný tvar jako u hladké formy listové petržele. Jsou tedy dva až třikrát peřenosečné a úkrojky jsou pilovité. V druhém roce pěstování vyráží z listové růžice lodyha, která nese žluté okolíky. Z těchto okolíků se potom na podzim dají sbírat semena, jimiž jsou hnědé dvounažky.
Co se týče chuti petrželka je neutrální bylinkou a spíše doplňuje chuť ostatních ingrediencí. Dobré tedy je, že přestože ji použijete do každého jídla, nechutnají všechny stejně jako by se tomu stalo při použití některých velmi aromatických bylinek. Velkou výhodou kudrnky je, že se jí i při minimální péči dobře daří na zahrádce nebo na balkóně, takže je stále k dispozici.

Nasekané čerstvé listy se přidávají do polévek, omáček, brambor a rýže, salátů a salátových dresinků, sýrů i vaječných pokrmů. Také se hodí k přípravě rybích pokrmů, ale i k jiným masům, k dochucení majonéz a je součástí mnoha směsí koření. Zajímavou 'směsí' je 'bouquet garni', což je vlastně svazek bylinek (většinou petržele, tymiánu a bobkového listu), který se používá při přípravě vývarů a omáček. Před podáváním se z polévky nebo omáčky vytahuje.

Složení

Petržel kudrnka v květináči