• Milí zákazníci, i o svátcích jsme tu pro Vás a můžete si objednat tak, jak jste zvyklí. Přejeme Vám klidné svátky! Váš Rohlik.cz

Lanýž letní černý (lat. Tuber aestivum)

cca 10 g
Prémiová kvalita
Vyprodáno. Očekáváme v sobotu.
Poslat e-mail, až bude skladem
Zobrazit podobné zboží z kategorie »
Kategorie:
Země původu: Itálie,

Lanýž letní černý (lat. Tuber aestivum) je aromatická houba s jedinečnou chutí.

Jde o opravdovou kulinářskou specialitu s nezaměnitelnou a intenzivní vůní, mírně připomínající zralý sýr. Letní lanýž má nepravidelně zvrásněný povrch hnědé až černé barvy a ojedinělou chuť, kterou lze těžko k něčemu přirovnat.

Lanýžové plodnice vyrůstají v listnatých lesích (zejména v dubových), zhruba 20 cm pod zemským povrchem a mají nepravidelný až bramborovitý tvar. Je běžně rozšířeno, že lanýže vyhrabávají cvičená prasata. Ovšem v Itálii je tento způsob sběru od roku 1985 zakázán a k vyhledávání lanýžů se zde používají speciálně vycvičení psi.

Jak lanýže očistit?

Na lanýžích se mohou vyskytovat stopy hlíny, jelikož se čistí až před použitím. Opláchněte je případně pod tekoucí studenou vodou a jemně očistěte měkkým kartáčkem. Poté osušte papírovým ubrouskem.

Jak lanýže připravit?

Lanýž se takřka vždy používá syrový, pár tenoučkých plátků strouhnutých speciálním struhadlem stačí pro dodání specifické chuti. Lanýž nikdy nesmí projít varem. Ideální je strouhání těsně před servírováním.

Díky jeho intenzivní vůni není potřeba velké množství k dochucení pokrmu. Stačí cca 8–10 g na osobu.

Nejlépe se jeho chuť rozvine s máslem nebo vaječným žloutkem. Nejznámější příprava je vejce s lanýžem, omeleta či čerstvé těstoviny s máslem a lanýžem. Skvěle doplňuje také pokrmy s masem, např. steak, bílé ryby či kachní maso. 

Jak lanýže skladovat?

Lanýže skladujte ideálně v chladu a temnu. Lze je uchovávat v chladničce po dobu 5–7 dní v uzavíratelné dóze (v té vám bude i doručen).