Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání, slevy a exkluzivní produkty jen pro členy.Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání
4x měsíčně nákup bez minimální výše objednávky
15 % sleva na produkty značky BEZ KOMPROMISU
Exkluzivní produkty jen pro členy

E1202 - Polyvinylpolypyrrolidon (Síťovaný povidon, PVPP)

Charakteristika

Polyvinylpyrrolidon se používá jako nosná látka, plnidlo nebo za účelem čiření nápojů. Vyskytuje se i pod názvem "polyvidon". V ČR (celé EU) je používání látky povoleno k výše uvedeným účelům, s výjimkou dětské výživy. V USA je používání látky povoleno.

Použití

PVPP se používá k výrobě tablet, vína, piva, jablečných moštů, jako nosná látka v různých vitamínových a sladidlových směsích, jako pomocná látka v tabletách nebo za účelem čiření octa či nápojů. Dále se používá do různých sprejů na vlasy.

Výroba

Vyrábí se synteticky polymerací karboxylových kyselin pomocí záření gamma. Tyto látky jsou ropného původu.

Nežádoucí účinky

Nejsou oficiálně známy žádné nežádoucí účinky. Dosud však není vyřešen problém odstraňování této látky z těla. Po jejím požití existuje podezření, že stopy této látky setrvávají ve střevních uzlinách po dobu několik měsíců až let. Tyto látky v těle mohou způsobit poškození plic či ledvin, zvýšenou citlivost pokožky, dermatitidu. Studie na krysách dokazují zvýšené riziko vzniku nádorů.

Zdroje informací

  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • Eat safe, Bill Stathamlink ]
  • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimmlink ]
  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
Fer potravina
Garantem a dodavetelem informací o éčkách je nezávislá organizace Fér potravina.
Seznam éček