Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E1201 - Polyvinylpyrrolidon (PVP, Povidon)

Description

Polyvinylpyrrolidon je světle žluté zahušťovadlo, stabilizátor, čiřící látka a má vlastnosti plnidla v tabletách. V ČR (celé EU) je používání látky k vybraným účelům povoleno. V USA je obdobné používání také povoleno.

Usage

Používá se ve stolních sladidlech, barvivech, v různých tabletách, při výrobě cukrovinek, vína, piva, octa a také nápojů.

Production

Vyrábí se synteticky polymerací pyrrolidinové karboxilové kyseliny pomocí záření gamma. Tato kyselina je ropného původu.

Side effects

Nejsou oficiálně známy žádné nežádoucí účinky. Dosud však není vyřešen problém odstraňování této látky z těla. Po jejím požití existuje podezření, že stopy této látky setrvávají ve střevních uzlinách po dobu několik měsíců až let. Tyto látky v těle mohou způsobit poškození plic či ledvin, zvýšenou citlivost pokožky, dermatitidu. Studie na krysách dokazují zvýšené riziko vzniku nádorů.

Sources

  • Eat safe, Bill Stathamlink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives