Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E1202 - Polyvinylpolypyrrolidon (Síťovaný povidon, PVPP)

Description

Polyvinylpyrrolidon se používá jako nosná látka, plnidlo nebo za účelem čiření nápojů. Vyskytuje se i pod názvem "polyvidon". V ČR (celé EU) je používání látky povoleno k výše uvedeným účelům, s výjimkou dětské výživy. V USA je používání látky povoleno.

Usage

PVPP se používá k výrobě tablet, vína, piva, jablečných moštů, jako nosná látka v různých vitamínových a sladidlových směsích, jako pomocná látka v tabletách nebo za účelem čiření octa či nápojů. Dále se používá do různých sprejů na vlasy.

Production

Vyrábí se synteticky polymerací karboxylových kyselin pomocí záření gamma. Tyto látky jsou ropného původu.

Side effects

Nejsou oficiálně známy žádné nežádoucí účinky. Dosud však není vyřešen problém odstraňování této látky z těla. Po jejím požití existuje podezření, že stopy této látky setrvávají ve střevních uzlinách po dobu několik měsíců až let. Tyto látky v těle mohou způsobit poškození plic či ledvin, zvýšenou citlivost pokožky, dermatitidu. Studie na krysách dokazují zvýšené riziko vzniku nádorů.

Sources

  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • Eat safe, Bill Stathamlink ]
  • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimmlink ]
  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives