Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E170 - Uhličitany vápenaté

Description

E170 se dále dělí na 2 podskupiny: E170 (i) Uhličitan vápenatý, E170(ii) Hydrogenuhličitan vápenatý

Usage

Získává se z přírodních nerostů. Při jeho výrobě musejí být provedeny analýzy na obsah těžkých kovů (olovo, rtuť, kadmium).

Production

Vedle chemického názvu uhličitanu vápenatého se používá známé pojmenování křída. Jedná se o látku, která je bez chuti a zápachu. Vyskytuje se ve formě prášku a přirozeně se nachází v různých nerostech jako jsou vápenec, mramor, aragonit či v korálech. Řadí se mezi barviva, regulátory pH, protispékavé látky, plnidla, nosiče a mezi pomocné látky ke zvlhčování.

Side effects

Používá se jako regulátor kyselosti nebo jako neutralizátor ve víně, zmrzlinách, sirupech, cukroví či prášcích do pečiva. Slouží jako protihrudkující látka v solích, jako plnidlo žvýkaček, jako leštidlo v zubních pastách, jako nosič v různých bělidlech nebo jako stabilizátor kandovaného ovoce. V medicíně se užívá proti průjmům, při nadměrné konzumaci však může způsobit např. nadýmání a zácpu.

Sources

  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimmlink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives