Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E203 - Sorban vápenatý

Description

Jedná se o další ze skupiny sorbanů, kteří se používají jako konzervanty, které zabraňují šíření bakteriíí, plísní a hub v potravinách. Látka je špatně rozpustná ve vodě a tucích.

Usage

Sorban vápenatý se používá jako konzervant do nápojů, zázvorového piva, jablečného moštu, vína, oliv ve slaném nálevu, pečiva, čokoládových sirupů,, čerstvých ovocných koktejlů, mandarinkového pyré, salátů, tvarohových koláčů, náplní do koláčů, lékořice, kečupů, margarínů, balených sýrů a uměle slezených želé. Využití sorbanu vápenatého je také ve výrobě obalů na margaríny, másla a sýry. Dále se používá také v kosmetice při výrobě mastí.

Production

Sorban vápenatý se vyrábí syntetickou cestou přidáním vápna do kyseliny sorbové.

Side effects

Během pokusů na zvířatech bylo zjištěno, že sorban vápenatý zanechává dědičný materiál v buněčných kulturách. Malému procentu lidí může látka vyvolat alergické reakce - např. kopřivku, astma, podráždění pokožky, problémy s chováním. Obecně je však látka považována za bezpečnou (GRAS látka).

Sources

  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives