Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E281 - Propionan sodný

Description

Bezbarvá, průsvitná či bělavá látka bez zápachu. Tvoří krystaly schopné vázat vzdušnou vlhkost (vodu). Ve vodě je též dobře rozpustná. Jedná se o konzervant, který zabraňuje nitkování chleba a růstu plísní. Příznivě ovlivňuje chuť.

Usage

Propionan sodný je konzervant, který brání v růstu plísním (zejména na povrchu potravin) a vzniku nitkovitosti v chlebu a v pečivu. Používá se v nekynutých těstech při přípravě pekařských a cukrářských výrobků, v nichž plní roli ochucovacího činidla, a objevuje se též v želatinách a krmivech pro drůbež a pro prasata. Dříve nebyla tato látka v ČR povolena, ale dnes se přidává do chleba s trvanlivostí delší než sedm dní, do baleného jemného pečiva a do cukrářských produktů z mouky.

Production

Získává se přidáním hydroxidu sodného do kyseliny propionové. Přirozeně se vyskytuje v kvašených potravinách, jakou jsou pivo, víno, olivy nebo čokoláda.

Side effects

Jisté zdroje uvádějí, že na sodnou sůl kyseliny propionové mohou být někteří lidé přecitlivělí (podobně jako na kyselinu samu) – mezi příznaky se objevují bolesti hlavy a břicha, podrážděnost, náladovost a nutkání k močení. Jsou zaznamenány i případy, kdy propionan sodný vyvolal alergickou reakci, ale za běžných podmínek se jedná o látku, která je považována za bezpečnou.

Sources

  • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimmlink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives