Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E385 - Ethylendiamintetraacetát vápenato-disodný

Description

Ethyldiamintetraacetát vápenato-disodný je bílý prášek mírně slané chuti, bez zápachu. Používá se především jako látka zachovávající barvu a chuť potravin.

Usage

Díky své významné vlastnosti vázat železnaté a měďnaté ionty, čímž zabraňuje jejich reakcím s jinými látkami, které by jinak způsobily ztrátu barvy, textury nebo žluknutí, má tato látka významné využití v potravinářství. Např. při výrobě brambor zamezuje jejich zhnědnutí. V konzervované a sterilované zelenině se využívá pro zachování barvy a v perlivých nealkoholických nápojích pro zachování chuti. Své uplatnění má i jako konzervant např. v majonézách, v různých druzích dressingů, sýrových pomazánkách nebo v margarínech, kde zároveň zabraňuje procesu žluknutí. V medicíně se využívá při otravách olovem nebo jinými těžkými kovy díky dvé schopnosti vázat kovové ionty. Jelikož spolupracuje s antioxidanty, může se používat v kombinaci s nimi.

Production

Průmyslově se vyrábí z etylenu, amoniaku a octového anhydridu.

Side effects

V mírném množství je tato látka pravděpodobně bezpečná. Ovšem i v lidském těle si zachovává vlastnost vázat ionty kovů, a pokud je v těle málo důležitých kovů (např. železo, zinek nebo měď), může přítomnost ethyldiamintetraacetátu způsobit jejich větší nedostatek. U vegetariánů způsobuje snižování přisvojitelnosti železa z rostlinné potravy. Je považován za alergen; u citlivých osob by při kontaktu s touto látkou mohlo dojít k alergické reakci. Při větších dávkách může způsobit střevní potíže, svalové křeče nebo poškození ledvin (krev v moči).

Sources

  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimmlink ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives