Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E400 - Kyselina alginová

Description

Kyselina alginová je látka bez chuti a bez zápachu. Senzoricky se podobá vaječnému bílku nebo želatině. Je pomalu rozpustná ve vodě, ale dobře rozpustná v roztoku sody. V přírodě se vyskytuje v mořských řasách. V sušených řasách je množství této kyseliny okolo 40%. Chemicky je to hydrofilní koloidní polysacharid, směsný polymer složený zejména ze zbytku 1, 4-D-kyseliny mannurové a 1,4-L-kyseliny glukoronové. Používá se především jako stabilizátor, emulgátor, želírující látka a zahušťovadlo.

Usage

Kyselina alginová se používá v potravinářství jako stabilizátor, emulgátor, želírující látka, zahušťovadlo nebo také jako odpěňovač. Přidává se do zmrzlin, kde omezuje růst velkých ledových krystalů, a zároveň jim dodává objem a texturu. V pekařských výrobcích, želé, dezertech a pudincích vytváří gely. Dále se používá do mražených vaječných krémů, ovocných dření, nápojů, cukrových polev, sýrů, tavených sýrů, francouzských dressingů, jogurtů, k potírání koláčů a dalších sladkých pekařských výrobků nebo do majonéz. S glycerolem lze použít algináty jako součást povrchových filmů. Jako zahušťovadlo vytváří s dalšími hydrokoloidními gely stálé gelovité produkty. Její využití nalezneme i v kosmetickém průmyslu, kde se používá do krémů, tělových mlék, šampónů a tekutých pracích prostředků jako zahušťovadlo a jako stabilizátor se používá do zubních past. V lékařství zlepšuje snášenlivost léčiv v žaludku a ve střevech.

Production

Je získávána z hnědých mořských řas nebo i z jiných druhů řas pomocí teplé zásadité vody.

Side effects

Při běžných dávkách používaných v potravinách nejsou známy nežádoucí účinky, je považována za bezpečnou látku. Váže se na stopové prvky, a to může ve větším množství vést k horšímu vstřebávání živin. U citlivých jedinců můžou algináty při styku s pokožkou způsobit kopřivku. Kyselina alginová snižuje hladinu cholesterolu a ve vysokých koncentracích může způsobovat nadýmání a projímavé účinky.

Sources

  • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimmlink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives