Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E405 - Propylenglykolalginát

Description

Propylenglykolalginát je propylenglykol ester kyseliny alginové, která se získává z hnědých řas. Používá se především jako stabilizátor, zahušťovadlo a emulgátor.

Usage

Propylenglykolalginát se používá jako stabilizátor, zahušťovadlo, emulgátor nebo také jako plnidlo a odpěňovač. Je přidáván do zmrzlin, mražených vaječných krémů, ovocných dření, pudinků, jogurtů, do omáček, zálivek a sirupů, džemů, nízkotučných dressingů, majonéz, tuků a k potírání koláčů a dalších sladkých pekařských výrobků nebo cukrovinek. Jako zahušťovadlo vytváří s dalšími hydrokoloidními gely stálé gelovité produkty.

Production

Průmyslově se vyrábí esterifikací kyseliny alginové s propylalkoholem a glykolem.

Side effects

Při běžných dávkách používaných v potravinách nejsou známy nežádoucí účinky, je považován za bezpečnou látku. Váže se na stopové prvky, a to může ve větším množství vést k horšímu vstřebávání živin. Ve vysokých koncentracích může způsobovat projímavé účinky. U citlivých jedinců může při styku s touto látkou dojít k alergické reakci.

Sources

  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives