Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E413 - Tragant

Description

Tragant je pryskyřice vytékající při poškození kůry asijských keřů rodu Astragalus gummifer, A. adscendens a A. microcephalus. Má lepkavou a slizovitou strukturu. Je to látka bez zápachu, odolná vůči teplu a kyselinám. Je to jeden z nejstarších přírodních emulgátorů. Používá se jako zahušťovadlo, stabilizátor a emulgátor.

Usage

Tragant je velmi drahá přísada, proto se používá při výrobě potravin, u kterých je to nezbytně nutné. Většinou se jedná o potraviny obsahující olej a vodu, kde tragant způsobuje, že se tyto fáze od sebe neoddělí. Působí jako zahušťovadlo, stabilizátor a emulgátor. Díky své vlastnosti odolávat kyselému prostředí se používá do salátových zálivek, ovocných náplní a omáček. Do zmrzlin se přidává z důvodu většího objemu a lepší textury. Dále se používá do ovocných želé, cukrových polev ke zdobení, ovocných dření, do francouzských dressingů, majonéz, pomazánek, nízkotučných jogurtů, sladkostí a do zpracovaného masa. Jeho uplatnění nalezneme i v kosmetice, kde se používá např. do vlasových přípravků a krémů díky své vlastnosti vytvářet na povrchu ochranné filmy. Hojně se využívá i ve farmaceutickém průmyslu. Prokázalo se, že může snižovat hladinu cholesterolu a může mít blahodárný vliv na střevní mikroflóru.

Production

Získává se jako pryskyřice při poranění kůry keřů rodu Astragalus (česky kozinec).

Side effects

Při běžných dávkách používaných v potravinách nejsou známy nežádoucí účinky, je považován za bezpečnou látku. Ve vysokých koncentracích může způsobovat nadýmání a projímavé účinky. Může způsobit poruchy srdce a ledvin. U citlivých jedinců může při styku s touto látkou dojít k velmi prudké alergické reakci.

Sources

  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimmlink ]
  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives