Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E421 - Mannitol

Description

Mannitol je cukerný alkohol. Je to bílá krystalická látka, sladké chuti a bez zápachu. V přírodě se vyskytuje v rostlinnách např. v celeru, mořských řasách a olivách. Používá se jako sladidlo, stabilizátor nebo zvlhčující látka.

Usage

Mannitol je velmi vhodný jako náhradní sladidlo pro diabetiky (nezvyšuje hladinu inzulinu) a má menší kalorickou hodnotu než cukr. Proto se přidává do výrobků bez cukru, sladkostí, cukrových polev, džemů, želé, nízkoenergetických jídel nebo se používá na povrch cukrovinek (nepohlcuje vzdušnou vlhkost). Jako sladidlo nezpůsobuje tolik zubního kazu, čehož se využívá při výrobě žvýkaček. Používá se také jako stabilizátor, rozpouštědlo pro barviva a aromata, zvlhčující látka a plnidlo.

Production

Průmyslově se vyrábí kvašením glukózy a maltózy pomocí bakterií Lactobacillus intermedius.

Side effects

Je to pravděpodobně bezpečná látka. Ve větších dávkách může způsobovat průjmová onemocnění, nevolnost, zvracení a nadýmaní.

Sources

  • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimmlink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives