Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E520 - Síran hlinitý

Description

Síran hlinitý slouží k regulaci kyselosti a ke zpevňování konzervované zeleniny a masa. Bezbarvé krystaly rozpustné ve vodě, bez zápachu s mírně nasládlou chutí.

Usage

Používá se jako zpevňující látka v nakládané zelenině (výroba sladkokyselých okurků v nálevu), konzervovaných masných výrobcích. Upravuje pH a zamezuje přítomným kovům urychlovat nežádoucí reakce, které mohou vést ke snížení kvality produktů (změna barvy, konzistence, žluknutí). Dále se s ním můžeme setkat v některých deodorantech. Síran hlinitý se používá hlavně v chemickém průmyslu pro čištění odpadních vod – používá se jako koagulační nebo flotační činidlo – ve vodě vytvoří shluky nečistot, které se následně nechávají samovolně sedimentovat v sedimentačních nádržích.

Production

Síran hlinitý lze získat přidáním oxidu, uhličitanu nebo hydroxidu hlinitého do kyseliny sírové. Může se získávat z odpadového hliníku. Produktem jsou bílé nebo bezbarvé krystalky, které se snadno rozpouští ve vodě, nezapáchající s mírně nasládlou chutí

Side effects

Zvýšený příjem hliníku do lidského organismu může vést ke vzniku Alzheimerovy choroby. Hliník je mírně toxický při požití ústy nebo injekční stříkačkou, může ovlivňovat reprodukci.

Sources

  • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimmlink ]
  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives