Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E585 - Mléčnan železnatý

Description

Jedná se o železnatou sůl kyseliny mléčné, používá se jako zdroj železa nebo látka pomáhající upravovat barevnost. Nejsou známy žádné její nežádoucí vlastnosti.

Usage

Používá je jako stabilizátor barvy u černých oliv, nebo v dětské výživě. Ve své přirozené podobě se vyskytuje ve víně nebo medu. Může být použit pro vegetariány, vegany i pro všechna náboženství.

Production

Vyrábí se z kyseliny mléčné její neutralizací. Vznikají zelenobílé krystalky nebo lehký zelený prášek slabé charakteristické vůně.

Side effects

Pro tuto látku byla stanovena hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = přijatelná denní dávka) na hodnotu až 0,8 mg/kg tělesné váhy. U látky nejsou známé žádné vedlejší ani nepříznivé účinky na lidské zdraví. Je neškodnou a bezpečnou látkou. I když název odkazuje na mléko, je vhodný i pro lidi s alergií na mléko nebo laktózu. Podobně jako u kyseliny mléčné se i Mléčnan železnatý vyskytuje ve formě D, která není vhodná pro děti, protože může způsobit průjmy nebo zvracení.

Sources

  • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimmlink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 3/1999link ]
  • Food-Info.net : E-numbers : E585 : Ferrolactatelink ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives