Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E628 - Guanylan draselný

Description

Didraselná sůl kyseliny guanylové, nukleové kyseliny RNA, hojně rozšířená v přírodě jako součást rostlinných i živočišných buněk.

Usage

V potravinářském průmyslu se používá jako dochucovadlo – látka zvýrazňující chuť a vůni. Protože je poměrně drahá, dává se do směsi zejména s levným glutamanem sodným nebo kyselinou glutamovou. Používá se však mnohem méně než guanylan sodný. Bývá složkou kořenících směsí, instantních polévek, omáček, masných výrobků a uzenin, konzervovaných potravin (zeleniny). Je součástí aromat (snacky, smažené brambůrky).

Production

Guanylan draselný se vyrábí ze sušených ryb nebo z mořských rostlin.

Side effects

Lidé s přecitlivělostí na aspirin ( kyselinu acetylsalicylovou) by se měli této přísadě vyhnout. Guanylany mohou zvyšovat koncentraci kyseliny močové v tkáních, krevní plazmě a moči. Lidé náchylní k problémům s ledvinami, močovým ústrojím nebo s dnou by se proto měli těmto přísadám vyhýbat. Přísada je také nevhodná pro astmatiky. Guanylan draselný může způsobit alergické reakce a být skrytým zdrojem glutamanů.

Sources

  • Dipotassium guanylate - Wikipedia, the free encyclopedialink ]
  • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimmlink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • What's Really in Your Basket?, Bill Stathamlink ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives