Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E640 - Glycin

Description

Glycin je nejjednodušší aminokyselina. V přírodě se nachází v mnoha rostlinných i živočišných bílkovinách. Nejvíce je obsažen v kolagenu a elastinu. Glycin je neesenciální aminokyselina, vzhledem bílá krystalická látka. Má sladkou chuť.

Usage

V potravinářském průmyslu má glycin široké využití: používá se jako dochucovadlo – látka zvýrazňující chuť a vůni. Pro svou sladkou chuť je glycin používán k maskování pachuti sacharinu a aspartamu. Využívá se také pro své želírovací schopnosti. Používá se při zdobení cukrovinek a v čokoládě a jako přísada v alkoholických nápojích. Je to antioxidant s využitím jako přísada proti žluknutí tuků a olejů. Spolu s kyselinou askorbovou urychluje glycin uzení bez použití dusitanů. Glycin obsahují i proteinové nápoje a doplňky stravy. Jako pufr působí proti překyselení žaludku. Je znám také jako příměs do krmiv pro domácí a hospodářská zvířata.

Production

Glycin se vyrábí z cukrové třtiny nebo ze želatiny. Může se vyrábět také synteticky - pro technické a průmyslové účely.

Side effects

Nežádoucí účinky glycinu jako potravinové přísady nejsou známy. Některé zdroje uvádějí mírnou toxicitu při požití vysokých dávek, projevující se jako vyčerpání organizmu. Glycin je inhibiční neuropřenašeč v centrální nervové soustavě: vysoké dávky podávané dlouhodobě pokusným zvířatům vedly k smrti poškozením nervové soustavy.

Sources

  • Glycine - Wikipedia, the free encyclopedialink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • Eat safe, Bill Stathamlink ]
  • What's Really in Your Basket?, Bill Stathamlink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives