Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E900 - Dimethylsilikonový olej

Description

Používá se jako prostředek proti pěnivosti, zabraňuje tvorbě pěny, používá se jako protispékavá látka a také zabraňuje prskání oleje. Jedná se o čirou bezbarvou viskózní kapalinu.Své použití má i ve zdravotnictví. Nejsou známy žádné nežádoucí vlastnosti.

Usage

Používá se jako přípravek proti tvorbě pěny například při výrobě vína, marmelád, cukru, kvasnic, želatiny, žvýkaček, instantní kávy, kávových produktů, mléčných a ovocných šťáv, sirupů a podobně. Zabraňuje prskání tuků a olejů. Své použití má i jako protispékavá látka. Může se používat i jako ochranný film při přepravě například banánů – brání vzniku hnědých skvrn, otlaků a podobně.

Production

Získává se z oxidu křemíku nebo z látek obsahujících polysiloxan. Polydimethylsiloxan se často užívá přímo v dodávaném stavu nebo jako kapalina, obsahující 4 % až 5 % silikagelu, případně ve formě vodné emulze, která vedle silikagelu obsahuje též emulgační a konzervační přísady. Z kapalin, obsahujících silikagel, lze polydimethylsiloxan izolovat odstředěním při cca 20 000 ot./min.

Side effects

Pro tuto látku byla stanovena hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = přijatelná denní dávka) na hodnotu 0 – 1,5mg na kilogram živé váhy. U látky nejsou známé žádné vedlejší ani nepříznivé účinky na lidské zdraví. Je neškodnou a bezpečnou látkou, která může být použita pro vegetariány, vegany i pro všechna náboženství. Při vysokých dávkách může vyvolat nevolnosti.

Sources

  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimmlink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 3/1999link ]
  • Food-Info.net : E-numbers : E900 : Dimethyl-polysiloxanelink ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives