Nesuďte vodu podle obalu! Nebo tak nějak se to říká, ne? Pusťte PETky k vodě (ne doslova samozřejmě, víme přece, že PET lahve patří jen a pouze do žlutých kontejnerů!) a pojďte s námi přírodě trochu naproti. Proč kupovat neochucené neperlivé vody s nízkým obsahem minerálních látek v jednorázových PETkách a znečišťovat životní prostředí plastem, když tu čistou, stále čerstvou a navíc i nejlevnější vodu má člověk neustále po ruce – tedy v kohoutku?

My v Rohlíku jsme si nalili čisté vody a rozhodli se, že se vydáme trošku zelenější cestou. Proto končíme s propagací neochucených neperlivých vod s nízkým obsahem minerálních látek v jednorázových PETkách. Neznamená to však, že se na vás budeme dívat skrz prsty, když si je u nás budete chtít kupovat dál. Rádi vás ale inspirujeme, jak dát PET lahvím adieu, což ocení nejen vaše peněženka, ale i planeta a pravděpodobně i vaše zdraví.

Věděli jste, že…

 

váží plastové lahve, které spotřebujete za celý svůj život (1 lahev na den)?

 

ročně ušetří 4členná rodina, když vymění tu nejlevnější balenou vodu za kohoutkovou?

 

může trvat, než se PET lahev rozloží?

 

se ve skutečnosti podaří v Česku zrecyklovat?

 

každoročně končí ve volné přírodě v Česku?

Jak utáhnout PETkám kohoutky

Jde vzít PET vůbec zPĚT? Zprovodit ze světa všechny PET lahve bohužel neumíme, máme ale pár tipů, jak jejich používání alespoň omezit.

 
 
 
 
 
 

Aby voda filtrovaná byla

Chcete mít jistotu, že pijete vodu bez vodního kamene, chlóru a dalších nežádoucích látek? Tak filtrujte. Uvidíte (i když spíš ucítíte), že voda chutná lépe a i třeba káva má lepší chuť.

Bez bublinek ani ránu?

Když obyčejné vodě prostě nemůžete přijít na jméno, se SodaStreamem je bublinková voda na světě raz dva! A klidně i ochucená! A navíc, když budete SodaStream používat 3 roky, ušetříte planetu až o 2 500 PET lahví.

PETku? Ne, raději vlastní lahev

Klíče, mobil, lahev. To jsou věci, bez kterých byste neměli odcházet z bytu. Cestovní lahev se hodí na každou příležitost. Jakmile jste na suchu, stačí najít kohoutek a je zase co pít! A navíc ve většině případů zadarmo.

Plastu zády, sklu čelem

Když už balená neperlivá voda musí být, sáhněte po vodě ve vratných lahvích. Hned, jak ji dopijete, schovejte ji spolu s dalšími lahvemi na vrácení pro našeho kurýra…

Jestli PETku, tak jen rPETku

Balených vod se zkrátka nechcete vzdát, ale i tak byste planetě chtěli trochu odlehčit? Zvolte alespoň vodu v rPET lahvích, které se vyrábějí z recyklovaného PET filmu.

Baleno v recyklovatelné rPet lahvi

Použité PET lahve se shromažďují, třídí, čistí a zpracují na malé vločky. Z tohoto recyklovaného PET filmu je vyráběn materiál, který je pak používán pro obaly na sáčky, snackBoxy apod. Poslední vrstva, která je v přímém kontaktu s potravinami, je vyrobena z panenského plastu (neboli z plastu, který nebyl recyklován).

Zajímavosti o vodě z kohoutku

Abyste si nemysleli, že tu jen vaříme z vody, přinášíme pár chytrostí a doporučení o kohoutkové vodě, které vám možná odtekly, ale mohly by se hodit.

 

Kohoutková voda je tou nejkontrolovanější potravinou vůbec. Takže ji klidně pijte tolik, co hrdlo ráčí.

 

Abyste pili vždy jen čerstvou vodu, nechte kohoutek nejdříve 30 vteřin odtéct.

 

Bíle zakalená voda není žádný hřích. Jsou to jen bublinky vzduchu, které za moment zmizí.

 

I tvrdá voda se může pít. Jde jen o zvýšené množství vápníku a hořčíku. Denně potřebujeme asi 800 miligramů vápníku a 400 miligramů hořčíku, z nichž část získáváme právě z vody.

 

V kuchyni používejte jen studenou vodu. Jenom za tu městské vodovody ručí.

 

Čistota půl zdraví! Nezapomínejte tak pravidelně čistit sítko u vodovodní baterie.

I když o kohoutkové vodě koluje mnoho legend, voda dodávaná vodárnami je ve většině případů nezávadná a vyhovující. A nezapomeňte naše rady se týkají jen a pouze vody od městských vodáren, nikoliv z domácích studní.