Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání, slevy a exkluzivní produkty jen pro členy.Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání
4x měsíčně nákup bez minimální výše objednávky
15 % sleva na produkty značky BEZ KOMPROMISU
Exkluzivní produkty jen pro členy
Co jíst a nejíst při kojení?

„Při kojení nesmíte luštěniny.“

„Vyhněte se při kojení perlivým nápojům.“

„Nepijte kávu, pokud kojíte.

 

A mnoho dalších. Tyto rady mohou být dobře míněné, ale často napáchají více škody než užitku. Co tedy doopravdy můžete a nemůžete konzumovat, pokud kojíte své miminko?

 

Důležité je, aby strava kojící ženy byla především pestrá a výživná. Když to tak není, zodpovědnost za vývoj miminka přebere příroda. Potřebné látky, které zajistí výživnost mléka, si začne brát přímo z matčina těla. Tu pak kvůli nedostatku vitamínů, minerálů a dalších látek mohou potkat různé zdravotní komplikace.

Nikola Kopecká je máma tří kluků, která ví, že těhotenství a mateřství může přinést spoustu otázek, a proto vám na ně nabízí odpovědi. Po cestě rodičovství vás provede jako dula, laktační poradkyně, lektorka předporodní přípravy a nošení dětí i expertka na dětský spánek.​ Všechny tyto oblasti jsou pro ni velkým koníčkem i posláním.

Mohu při kojení jíst cokoliv?

Abychom lépe pochopili souvislosti, je dobré vědět, že mateřské mléko se tvoří z krve

Proto se po porodu opravdu nemusíte nijak omezovat a držet speciální diety. Neměňte své stravovací návyky preventivně, pouze pokud nastane problém. Miminkům se střeva vyvíjí ještě tři měsíce po porodu. Zvykají si na nové prostředí, bakterie, mléko a mnoho dalšího. Než si střeva zvyknou, mohou se běžně objevovat drobné bolesti bříška. Ale s tím si lze poradit.

 

Když miminko hodně bolí bříško

První pomocí není dieta. Zkuste následující tipy.

- Nejprve můžete vyzkoušet bezplenkovou komunikační metodu, která podporuje přirozené vylučování a tím pomáhá od bolestí. Miminku sundejte plenu, vezměte ho pod kolínky do klubíčka, jeho záda si opřete o hrudník tak, aby obličej miminka směřoval od vás. Takto miminko můžete podržet nad miskou, kyblíkem nebo umyvadlem a počkat, až se vyprázdní.
 

- Kojte miminko na požádání. Peristaltika jeho střev nejlépe pracuje právě při kojení. Časté a dlouhé kojení podporuje práci střev, ulevuje miminku od bolesti a hlavně navozuje miminku pocit bezpečí a klidu.

 

- Noste miminko v šátku nebo v ergonomickém nosítku.
 

- Nahřívejte miminku bříško, cvičte s ním, masírujte ho.

 

- Pokud nic z toho nepomáhá nebo se miminku dokonce ve stolici objevily hleny či krvavé nitky, je vhodné zaměřit se i na stravu. Nejčastěji miminka reagují na bílkovinu kravského mléka. Pak je třeba vyřadit vše s obsahem mléka a výrobků z něj. Než se změna ve stravě projeví, může to trvat i několik týdnů, protože v krvi maminky mohou stopy této bílkoviny přetrvávat delší dobu. 

 

- Potíže může způsobovat také sója, vejce, rajčata nebo hovězí maso, ale problematických potravin je samozřejmě více. Pokud má vaše miminko potíže s bříškem, tak sledujte svou vlastní stravu v souvislosti s jeho stavem a hledejte, co může být příčinou. Pokud si nejste jisté, můžete vyzkoušet eliminační dietu. 

Stejně tak jako dospělí i miminka mohou být různě citlivá. A platí to i pokud jde o kávu. Většině miminek nedělá problém, když maminka pije při kojení kávu. Jiným to ale vadit může. Opět platí: pozorujte své miminko a jeho reakce a pokud se vám zdá, že mu káva ve vaší stravě nedělá dobře, tak ji vynechte.