V tomhle sychravém období na nás číhají viry a bakterie kudy chodíme, a právě proto je důležité posilovat imunitu. Možná vás hned napadá zajít si do lékárny pro nějaký multivitamin. Ale žádný doplněk stravy neposílí imunitu tak, aby vás ochránil před infekcí. Věděli jste ale, že naši obranyschopnost dokáže z velké části ovlivnit to, co jíme? Náš imunitní systém je oslabený, když nám chybí důležité živiny. Které to jsou?
Kdysi snila o kariéře plné květin a jejich aranžování, nakonec ale převážila potřeba pomáhat druhým. Petra Kuřátková, původem ze Slovenska, nakonec zakotvila v Brně, kde založila rodinu a ještě předtím na lékařské fakultě vystudovala Výživu dospělých a dětí. Díky tomu se naučila nejen lépe vařit a péct, ale hlavně pochopit fungování našeho organizmu, vyznat se v potravinách a taky kvantu výživových a občas protichůdných tvrzení. Nyní už jako maminka malého Jurka se na svých stránkách nutrimamma.cz snaží zprostředkovat nečernobílý pohled na výživu dětí, ale i maminek.
4 TIPY, JAK NA DOBROU IMUNITU S POMOCÍ JÍDLA
1. Myslete na adekvátní příjem energie a bílkovin
Možná vás překvapí, že v boji proti nemocem hraje důležitou roli i náš příjem energie a také bílkovin. Ve skutečnosti může nedostatečný kalorický příjem i deficit bílkovin zhoršit funkci T-lymfocytů, které jsou důležitou součástí naší imunity. Děti mají přirozeně vyšší potřebu energie i bílkovin. Správný příjem energie i bílkovin by ale kromě tělesné hmotnosti měl odrážet i stupeň fyzické zátěže, u dětí tedy míru sportování. Příjem bílkovin u dětí by se měl pohybovat kolem 1 g/kg tělesné hmotnosti, příjem energie se různí od věku i pohlaví dítěte – pro představu, třeba prvňák by měl přijímat přibližně 700 kJ, zatímco 15letý adolescent klidně i 11 000 kJ!
Kde najít plnohodnotné bílkoviny? V mase, rybách, vnitřnostech, vejcích, mléku a mléčných výrobcích. Mezi neživočišné zdroje bílkovin patří luštěniny nebo ořechy, byť je nepovažujeme za plnohodnotné. Dostatek bílkovin na jeden den zabezpečíte 2–3 porcemi mléčných výrobků a 1–2 porcemi potravin ze skupiny maso, ryby, vejce, luštěniny a ořechy.
2. Dbejte na dostatečný příjem vitamínů a minerálních látek
Bez celé řady vitamínů a minerálních látek by náš imunitní systém nemohl fungovat správně. Z vitamínů jsou to hlavně A, C, D a E. Optimální příjem Déčka nelze v období od podzimu do jara zajistit pouze stravou, protože na jeho tvorbě se podílí především sluneční záření. Na rozdíl od jiných vitamínů a minerálních látek se tak jednoznačně doporučuje Déčko suplementovat. Vitamín A hojně obsahují především mrkev, listová zelenina, řepa, játra, mléčné výrobky, rybí tuk a vejce. Céčko najdeme hlavně v čerstvé paprice, (správně uvařených) bramborách, citrusech, rajčatech nebo brokolici. Na Éčko jsou bohaté vejce, játra, za studena lisované oleje, ořechy, listová zelenina, špenát, luštěniny nebo celozrnné obiloviny.
Z minerálních látek jsou pro správné fungování imunity nezbytné zinek, selen, měď a železo, na jehož nedostatek je dětský organismus zvlášť citlivý. Železo se nachází především v červeném mase a vnitřnostech, ale i žloutku, rybách, luštěninách nebo sušených meruňkách. O železo je také obohacována řada obilných kaší. Zinek a selen se ve velkém nachází hlavně v mořských plodech, otrubách (a tedy celozrnných výrobcích), ořechách a semenech, ale také ve vejcích. Měď získáme z ořechů, listové zeleniny, luštěnin nebo jater.
Odpovídající příjem vitamínů a minerálních látek získáte pestrou a dostatečnou stravou. Je potřeba zaměřit se na koupi kvalitních čerstvých surovin, protože nesprávným a dlouhým skladováním nebo i nevhodnou kulinářskou úpravou se o nemalou část těchto mikroživin připravujeme. Pokud chceme mít dostatek mikroživin pro správné fungování imunitního systému, měli bychom se zaměřit na pestrý příjem ovoce a zeleniny, v dávce 5x denně a nevynechávat také potraviny z řad masa, ryb, vajec, mléčných výrobků, luštěnin nebo ořechů.
3. Věděli jste, že i tuky jsou pro fungování imunity důležité?
Ale nejsou tuky jako tuky! Na jedné straně imunity stojí nasycené mastné kyseliny, které najdeme zejména v živočišných produktech (ale i kokosovém tuku), a které mohou mít v nadbytku příjmu zánětlivý efekt. Na druhé straně jsou mastné kyseliny se složitějším řetězcem, omega-3 MK, které vykazují protizánětlivé účinky. Tyto tuky přijímáme v tučných rybách, např. losos nebo makrela, řepkovém, lněném oleji nebo také ve vlašských ořechách a lněných, dýňových, konopných nebo chia semínkách.