Košík

Jak na koupání nejmenších?

Koupání dítěte patří k jednomu z rutinních úkonů, který si rodiče musejí v péči o miminko osvojit – a čím dřív, tím líp! Jak na to?

Tereza je máma na plný úvazek, dětská lékařka a autorka blogu www.lecimdeti.czkterá miluje svoji práci a svého ročního syna Alberta. A jak sama říká, když se stala maminkou, tak se její pohled na některé lékařské „poučky“ docela změnil. Můžete se proto těšit na rady a tipy, které jsou vyzkoušené v praxi, ale jsou v pořádku i z lékařského hlediska. Vyznává zdravý životní styl a studuje funkční medicínu a výživu. Než odešla na mateřskou, působila na Dětském oddělení v Uherskohradišťské nemocnici. Kontaktovat ji můžete také na jejím Instagramu @lecimdeti.

Jak často miminko koupat

Na internetu najdete spoustu rozcházejících se diskuzí, zda je vhodné koupat miminka denně. Informace pak pro vás mohou být velmi matoucí.

 

Dříve se přitom toto téma vůbec neprobíralo, jelikož jsme v ordinacích nevídali tolik chronických kožních potíží u dětí (např. atopický ekzém a obecně alergie). 

 

Pokud je však kůže děťátka postižena alergickým zánětem (probíhajícím ekzémem), není žádoucí tuto citlivou pokožku umývat den co den a ještě ji mydlit. S každou koupelí se ochranný film pokožky (jedná se o lipidovou vrstvu, která udržuje vlhkost), smývá a dětská pokožka se tak stává náchylnější. 

 

Dětičky s kožními potížemi proto koupejte např. jen dvakrát týdně a dávejte si pozor i na to, co do koupele přidáváte (rozhodně nevolit jakákoliv tekutá či tuhá mýdla nebo pěny do koupele) – ekzematici musí mít speciální přípravky na pokožku. Také nezapomeňte na pravidlo 3 minut, to znamená, že koupel trvá maximálně 3 minuty a do 3 minut musíte pokožku promazat. Doporučovala bych se v případě ekzematika poradit s kožním lékařem.

 

Na druhou stranu je ale pro děti dobré, když mají večerní rutinu, na kterou jsou zvyklé. Tyto návyky zkoušejte pěstovat už od doby, kdy si miminko přinesete z porodnice domů, a pak je opakujte každý večer. Dětem to pomáhá ke zklidnění a lepšímu spánku – ví, co bude za sebou následovat. 

Musíte ale myslet na to, že každé miminko je jiné, takže jedno miminko může koupel před večeří krásně unavit a zklidnit, zatímco druhé bude po koupání plačtivé a rozrušené, zkrátka nabité energií. Ve druhém případě je proto lepší dát první večeři, pak koupat a hned potom uspávat.

V čem miminko koupat

Miminka se nejčastěji koupou v dětských plastových vaničkách. V dnešní době najdete na trhu vaničky skládací, cestovní nebo klasické. Velmi moderní jsou koupací kyblíky, které jsou určeny pro nejmenší děti (později už se do nich nevejdou). Já osobně je moc nedoporučuji, protože řádné umytí miminka je problematičtější a většinou proběhne pouze jejich namočení.

 

Je důležité myslet na teplotu vody. Nemůžete miminko koupat ve stejně teplé vodě, ve které se koupou rodiče. Optimální teplota vzduchu pro koupání miminka je 22 až 24 °C (pokud se v bytě ještě netopí, doporučuji do koupelny dát přímotop) a voda ve vaničce by se měla pohybovat kolem přirozené teploty lidského těle, tedy v rozmezí mezi 36 a 38 °C. S kontrolou teploty vody vám pomůže praktický teploměr do koupele. 

 

Při mytí si vytvořte svůj systém – začněte u hlavičky a obličeje, postupujte přes trup a ručičky, zadeček a intimní partie až po nožičky. Velmi často se zapomíná na záhyby kůže pod krkem, u stehýnek apod. 

 

U holčiček je velmi důležité správně umývat genitál – od intimních partii směrem k zadečku. Díky tomu předejdete možnému zanesení bakterii ze stolice do intimních partií, které může vyústit v zánět zevních pohlavních orgánů či zánět dolních či horních močových cest. 

 

Co se týče používání mýdel a šamponů, doporučuji umývat miminka s bezproblémovou pokožkou denně v čisté vodě, zadeček a více znečištěné části těla umýt i dětským mýdlem nebo mycím olejíčkem. Jednou týdně umyjte i vlásky dětským šamponem. 

Čím méně bude mít mýdlo či šampon parfemace, tím lépe. Doporučuji volit non-toxic péči.