Houby nad zlato! Tak přesně tohle platí o těhle jarních lanýžích. Svým vzhledem velmi připomínají klasické bílé, avšak tyhle jarní lanýže po dozrávání tmavnou. Jejich aroma je delikátnější a velmi podobné česneku. Díky své nezaměnitelné chuti a aroma si získají všechny milovníky delikátních chutí. Téhle královské pochoutky však máme poskromnu, tak s nákupem dlouho neotálejte. Pokud ho však nestihnete teď, vůbec nezoufejte. Doskladňovat ho budeme celé jaro, takže se na vás jistě dostane.
Jak na ně?
Ač jsou lanýži surovinou vskutku vznešenou, mohou se na nich vyskytovat stopy hlíny. Stačí je opláchnout studenou vodou a jemně očistit měkkým kartáčkem. Pak už jen osušte papírovým ubrouskem a můžete se pustit do díla.
P.S. Nezapomeňte, že lanýž nesmí projít varem, proto je ideální ho nastrouhat syrový na již hotový pokrm. A díky jeho intenzivní vůni ho není ani potřeba velké množství. Bohatě postačí 8–10 g na porci.
Kulinářský Rohlík tip:
Chuť lanýžů se nejlépe rozvine s máslem. Vyzkoušejte například tenhle skvělý italský recept a nechte se unést lahodnou chutí čerstvých těstovin s bílým lanýžem.