Baristou ve vlastní kuchyni

Na Rohlíku to tenhle týden voní kávou! Protože na to, abyste si dali výtečnou kávičku nemusíte nutně chodit do kavárny. A jelikož opravdovou kávovou kvalitu u nás najdete na jednom místě, ten nejlepší šálek si snadno připravíte v pohodlí domova. A na své si přijdou i ti, kteří si rádi zákusky a sladké obecně. Záda kryjeme samozřejmě i těm, kteří si kávu nedovedou představit bez poctivého zákusku, něčeho sladkého nebo si svůj kofeinový zázrak rádi něčím přiostří. Přípravě zdar!

CHCI:

divider

Po které kávě mám sáhnout?

Zrnková káva

 
Konsenzus praví, že káva chutná nejlépe, je-li čerstvě namletá. Jen tak si vychutnáte většinu tónů a chuťových zabarvení. Na Rohlíku naštěstí široký výběr opravdové zrnkové kvality.

Mletá káva

 
Mletá káva je tu pro ty, kteří nechtějí ztrácet čas mletím. Při správném balení a uchování totiž dosahuje velmi podobné kvality jako ta čerstvě namletá.

Kávové kapsle

 
Kapsle jsou rychlé, praktické a pro ty kávomilce, kteří se neobejdou bez svého věrného kávovaru, i jasná volba. Proto u nás naleznete široký výběr, který uspokojí i ty nejnáročnější.

Instantní káva

 
Někdo na ni nedá dopustit, někdo ji zas výrobcům nedokáže odpustit. Ať už se řadíte do jakékoliv skupiny, tady hraje roli rychlost přípravy a kvalita zpracování.
 

Dalgona Coffee

 

Dalgona Coffee je drink, který by nejspíš vznikl, kdyby instantní káva a cappuccino měly dítě. K jeho přípravě stačí tři lžičky rozpustné kávy, stejný počet lžic cukru a vody a mléko. Kávu, cukr a vodu vyšlehejte do tužší pěny, kterou následně naložíte na mléko ve sklenici. A je to!

Výběrová káva

Pojmem výběrová káva se nejčastěji označují takové produkty, které mají jasně daný původ, dozvíte se o nich vše, co potřebujete, a současně jde o kvalitativní pecku. A přesně takové najdete na Rohlíku.

Káva BEZ KOMPROMISU

 

Naše vlastní značka Rohlik.cz BEZ KOMPROMISU by bez kávy rozhodně nebyla kompletní. Pro vaši každodenní potřebu máme jak směsi, tak jednodruhovky a pro znalce pak i výběrové kávy z Kolumbie, Kuby nebo Mexika. Čerstvě pražené malou českou pražírnou.

 

Coffee Shots

Tak trochu kávový ekvivalent starých známých panáků, který stačí otevřít a kopnout do sebe. Tyhle coffee shoty jsou vyrobeny z výběrové kávy a potřebnou energii vám dodají kdykoliv a kdekoliv.
 

San Pellegrino – ke kávě jako stvořená

 


Jak náruživí kafaři jistě vědí, káva do jisté míry dehydratuje. Abyste si mohli svůj šálek vychutnat s čistým svědomím, je dobré mít po ruce vodu. Tahle je přírodně perlivá, minerální, pochází z Itálie, a navíc je ve skle. Co víc si přát?

Co to takhle trochu přiostřit?

 

Espresso tonic – ledová vzpruha

 


Espresso tonic má svůj původ ve Švédsku a jde přesně o to, co byste podle názvu očekávali. Příprava je přitom jednoduchá. Do sklenky s ledem nalejte zhruba do poloviny tonik, a poté pomalu přilévejte kávu. Jen dejte pozor, ať se vám tekutiny hned nepromísí!

MŮJ PRŮVODCE SVĚTEM KÁVY

K přípravě skvělé kávy nepotřebujete masivní plnovous ani vytetovanou moka konvičku. Bohatě si vystačíte s vlastní kuchyní a naším přehledným průvodcem přípravou kávy. V Rohlíku totiž na voňavý šálek nedáme dopustit a pro všechny milovníky tmavého moku máme vše: od kvalitních káv z malých pražíren po konvičky a filtry. Přípravě nejlepšího šálku zdar!

divider

1. Jaký druh mám zvolit?

 

Arabika – Arabika obsahuje méně kofeinu než robusta a její chuť je kysele zabarvená. V současnosti tvoří právě Arabika zhruba 75 % celosvětové produkce kávy.

 

 

Robusta – Robusta má hořké chuťové zabarvení a je zemitější a silnější. Oproti arabice obsahuje dvakrát více kofeinu.

 

 

 
divider

2. Na zrnu a mletí záleží!

 

Zrno – Konsenzus praví, že káva chutná nejlépe, je-li čerstvě namletá. Jen tak si vychutnám většinu tónů a chuťových zabarvení. K její přípravě je ale nezbytný kvalitní mlýnek. Pokud ho doma nemáte, můžete si ho pořídit u nás na Rohlíku.Mletá – Pro ty, kteří nechtějí ztrácet čas mletím. Při správném balení a uchování dosahuje velmi podobné kvality jako ta čerstvě namletá. Ideální je koupě menšího množství, aby nepřišla o vůni a aromatické oleje.Instantní – Častý otloukánek, u kterého je kvalita zásadní. Samotné sušení může probíhat tzv. sprayováním, nebo mrazem. Čemu se vyhnout? Koupi instantních káv s nejrůznějšími příměsemi. A pozor, tento typ kávy obsahuje méně kofeinu!

 
divider

3. Mléko či bez mléka? To je to, oč tu běží!

Na tuhle otázku je odpověď jednoduchá: záleží na osobních preferencích! Nezbytností je mléko jen v případě kávových nápojů. V takovém případě je třeba studené, ideálně s 3,5 % tuku. A spousty alternativ máme i pro vegany!

divider

4. Káva vybraná, ale jak ji připravit?

Pokud byste chtěli něco více kavárnovitějšího, můžete si i v domácím prostředí užít kávu z pákového kávovaru. U něho počítejte s vyšší pořizovací cenou a náročnější údržbou. V kvalitě připravené kávy ho ale jen tak něco nepřekoná. Zlatá střední cesta se nachází v plně automatických kávovarech, které zvládnou kávu namlít, připravit a na údržbu jsou poměrně nenáročné. Nebo dáte přednost alternativnímu způsobu přípravy?

Kávová klasika

 
 

Alternativní způsoby přípravy

 

French press – Zjednodušeně řečeno mezistupeň mezi správně připravenou kávou a českým „turkem“. Pro tento způsob přípravy je typická káva silná, plná, sladší chuti. Co se týče mletí, správný stupeň je káva namletá nahrubo.

 

Moka – Výsledkem tohoto způsobu přípravy je silná káva s intenzivní chutí. Do moka konvičky přitom patří káva jemně namletá. Špatně namletou kávu poznáte rychle: začne totiž z konvičky prskat všude okolo.

 

Filtrovaná káva - Na rozdíl od espressa si u filtrované kávy můžete užít větší množství objemu i jednotlivé tóny chutí, které se rozvíjí postupně s chladnutím. Na filtr se hodí jemněji pražená káva, která se namele na střední hrubost. Na 100 mililitrů vody patří okolo 6 g kávy.

Po čem sáhnu?

 
divider

VSTUPTE DO CUKRÁRNY

 

Ke kávě patří zákusek! A to pořádný. Takový, který nejde pro řemeslo daleko. Křupavé croissanty, nebo dezerty s prvorepublikovou tradicí. Ty nejlepší řemeslné cukrárny vám Rohlík doveze až ke dveřím, takže se nemusíte tahat do cukrárny. Tak ochutnejte výjimečné dobroty z pohodlí domova.

Pečivo je základ

Klasikou kávičkových sedánků jsou poctivé zákusky. A nebyl by to Rohlík, kdyby vám nenabídl na z řemeslných dobrot od našich cukrářů a pekařů.

Káva a čokoláda? Spojení snů

Vhodně zvolená čokoláda dovede povýšit zážitek z kávy hned o několik úrovní. Tak se inspirujte naším výběrem a udělejte si to hezké.

Sladké pro každý jazýček

Ne každý je „čokoškový“ a ne každý preferuje ke kávě pečivo. Naštěstí myslíme na každého, takže si u nás vyberete, ať už jsou vaše preference jakékoliv.
divider

SLADKÉ RECEPTY KE KÁVĚ

Ke správné kávě patří správný dezert. Proto jsme si pro vás připravili plno vymazlených receptů na boží zákusky, opět ve spolupráci s oblíbenou food bloggerkou Marynou.  

A navíc jsme pro vás zlevnili řadu potřebných surovin na jejich přípravu.