
Naučte děti s penězi hospodařit dřív, než řeknete „mistři“!
Vlna sportovní vášně strhla celou zemi. Tribuny padají pod návaly fanoušků a spousty českých chlapců a dívek teď zvažují kariéru profesionálního hokejisty.
Využijte jejich nadšení a začněte je učit o financích zábavnou formou! Dáte jim tak náskok před vrstevníky a kdo ví, třeba si díky vám naspoří na lístky na velké zápasy sami. Nově mají navíc v týmu silnou posilu – v Komerční bance totiž nyní můžete svým dětem založit výhodný dětský účet, vložit na něj 500 Kč a dostat 500 Kč k dobru.

Co se v mládí naučíš, …
Hokej je plný dynamických rozhodnutí a promyšlených herních tahů. A podobně jako na ledě je i v životě důležité umět se svými zdroji chytře nakládat. Zkuste se vžít na chvíli do role finančních trenérů a osvěžte si s námi základní herní pravidla toho, jak dětem předat svoje znalosti.
5 tipů pro rodiče (ne)finančních talentů
1. Nečekejte, že za vás situaci vyřeší škola. Nejlepší příprava je doma.
2. Upřímnost se vyplatí v kabině i mimo ni. O penězích proto s dětmi mluvte už odmala.
3. Učte je základům výběru toho nejlepšího – zapojte děti do nákupů a nechte je porovnávat ceny.
4. Kapesné využijte jako dlouhodobý trénink.
5. Zřiďte jim dětský účet a/nebo dětský spořicí účet a veďte je k individuálnímu stylu hry.
Mluvit, mluvit, mluvit!
Největší prohřešek? Vnuknout dětem dojem, že peníze jsou něco, o čem se nemluví. Opak je totiž pravda! Ukazuje se, že na základních školách neexistuje systematické finanční vzdělávání, a zůstává tak na konkrétních učitelích, kolik času mu věnují a zdali vůbec.
V otázce peněz a jejich fungování proto musí převzít roli hlavního trenéra rodiče. Zapomenout přitom nesmějí úroveň komunikace přizpůsobit nejen věku, ale i vyspělosti dítěte.
Věděli jste, že…?
Existuje spojitost mezi větší finanční vyspělostí v rodině a větším počtem finančních produktů? V takovýchto rodinách pak děti zpravidla vzdělávají systematičtěji – učí je evidovat kapesné, hledat rozdíly mezi nabídkami apod.
Digitální generace
Dnešní děti používají v drtivé většině telefony, tablety a notebooky. Nemá smysl je tak ani v oblasti financí držet striktně u hotovosti, jakkoli to může být pro rodiče lákavé. Podle odborníků navíc hraje ve vedení dětí k bezhotovostním platbám roli i to, nakolik rodiče cítí jistotu v tom, co své děti do té doby naučili.