Všechny suroviny snadno koupíte hned pod receptem
MAKOVÝ KORPUS
- 125 g změklého másla
- 10 g vanilkového cukru
- 40 g moučkového cukru
- 3 vejce
- 40 g třtinového cukru
- 100 g modrého máku
- 50 g mandlové moučky nebo jemně mletých mandlí
- 50 g hořké čokolády (70%)
- špetka soli
KRÉM
- 400 g cream cheese či jiný sýr podobný Philadelphii
- 100 g másla
- 100 g moučkového cukru
- 2 pomeranče
BRUSINKOVÉ ŽELÉ
- 200 g čerstvých velkoplodých brusinek (klikva)
- pomerančová šťáva a pomerančová kůra
- 150 g krupicového cukru
- 5 plátků želatiny (20 g)
Nabídka zboží se liší podle lokality. Zadejte, prosím, svoji adresu, ať víme, jaké zboží pro vás máme.
POSTUP NA MAKOVÝ KORPUS
- 1Dno dortové formy o ∅ 23 cm vyložíme pečicím papírem, boky vymažeme máslem a vysypeme mandlovou moučkou.
- 2Pomletý mák smícháme s mandlovou moučkou a jemně nastrouhanou čokoládou. Vejce rozdělíme na bílky a žloutky.
- 3Máslo utřeme s vanilkovým a moučkovým cukrem do pěny. Postupně do pěny zapracujeme jeden po druhém žloutky. Z bílků a soli vyšleháme sníh, do kterého postupně po lžících zašleháme třtinový cukr. Sníh spolu se sypkými surovinami opatrně zamícháme do máslové pěny. Těsto nalijeme do připravené formy, uhladíme a pečeme cca 35 minut v troubě vyhřáté na 170°C s ventilátorem. Po upečení necháme vychladnout ve formě.
POSTUP NA KRÉM
- 1Pomeranče propaříme: Omyjeme je, odrhneme kartáčkem a 3x je přelijeme vařící vodou, aby se zbavily voskování a jiných nečistot. Ostrouháme z nich na jemném struhadle oranžovou vrstvu kůry a vymačkáme šťávu.
- 2Máslo vyšleháme s cukrem a polovinou pomerančové kůry do pěny (cca 10 minut), přidáme sýr a polovinu pomerančové šťávy a třeme dalších 5 minut, dokud nevznikne hladký nadýchaný krém. Zbylou kůru a šťávu použijeme do brusinkového želé.
- 3Krém rozetřeme rovnoměrně po celém makovém korpusu uzavřeném v dortové formě, na povrchu ho uhladíme do rovna. Dortovou formu vložíme do ledničky, aby krém ztuhl.
POSTUP NA Brusinkové želé
- 1Želatinu namočíme do trošky studené vody a necháme ji nabobtnat (připomíná pomačkaný igelitový sáček).
- 2200 ml vody svaříme s cukrem, pomerančovou šťávou a kůrou, přidáme brusinky, přivedeme opět k varu a plamen zmírníme. Za občasného míchání vaříme 10 až 15 minut. Brusinky během varu popraskají a začnou želírovat. Kastrol sundáme z hořáku a do brusinek zamícháme nabobtnalou vymačkanou želatinu. Za občasného míchání necháme chladnout, dokud nezačne želé lehce tuhnout. Nalijeme je na vychlazený krém. Dort vrátíme opět do ledničky minimálně na dvě hodiny.
- 3Před podáváním uvolníme opatrně špachtlí okraje dortu a vyjmeme jej z formy.

Laskominy od Maryny
Úspěšná brněnská foodbloggerka a majitelka skvělého pekařství spojila své síly s Rohlíkem a společně vám přinášíme várku skvělých laskomin.