Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání, slevy a exkluzivní produkty jen pro členy.Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání
4x měsíčně nákup bez minimální výše objednávky
15 % sleva na produkty značky BEZ KOMPROMISU
Exkluzivní produkty jen pro členy

E161g - Kanthaxanthin

Charakteristika

Jedná se o barvivo, které dodává pokrmům růžovou barvu. Nachází se v jedlých houbách, korýších, pstruzích, lososech nebo zbarvuje pokožku tropického ptactva. Lehce se vstřebává v tucích. Hlavní zdroj příjmu této látky u lidí je nepřímý, tzn. konzumací např. masa ze zvířat, které jsou pravidelně krmeny potravou obsahující kanthaxanthin, slepičích vajec, apod.

Použití

Zmrzlina, cukrovinky, omáčky, krekry, rybí polotovary, zálivky, nápoje, atd. Dále se také používá např. v tabletách pro lepší opalování pokožky.

Výroba

Vyrábí se synteticky z přírodních materiálů, např. z hub - lišky obecné nebo z peří plameňáků. Ve většině případů se však získává zcela syntetickou cestou z karotenu.

Nežádoucí účinky

Látka se považuje za bezpečnou pokud její v potravinách nepřesáhne množství 14 mg/kg nebo v tekutinách 14 mg/l. Typickým projevem nežádoucího účinku je poškození oční sítnice se zhoršenou zrakovou ostrostí nebo zvýšenou citlivostí na přímé světlo. Při ústním podání prostřednictvím pilulek, ve kterých je látka obsažena ve větším množství, může vést ke zhoršení či ztrátě schopnosti nočního vidění.

Zdroje informací

  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Food-Info.net : E-numbers : E161g Canthaxanthinlink ]
  • Food aditives - Evropská komise - DG SANTE (Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin)link ]
Fer potravina
Garantem a dodavetelem informací o éčkách je nezávislá organizace Fér potravina.
Seznam éček