Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání, slevy a exkluzivní produkty jen pro členy.Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání
4x měsíčně nákup bez minimální výše objednávky
15 % sleva na produkty značky BEZ KOMPROMISU
Exkluzivní produkty jen pro členy

E201 - Sorban sodný

Charakteristika

Jedná se o potravinový konzervant, který zabraňuje růstu plísní a kvasinek nebo bakterií nacházejících se v potravinách.

Použití

Sorban sobný se používá v kombinaci se sorbanem draselným nebo s kyselinou sorbovou. Látka se používá jako konzervant v sýrech, margarínech, mouce, pečivu, mražené pizze, kečupech v povidlech, uměle doslazovaných marmeládách, čokoládových sirupech, ovocných džusech, jablečném moštu, víně, zázvorovém pivu, lékořici a v olivách ve slaném nálevu. Používá se také jako přídavek do obalů, ze kterých se může uvolňovat do potravin.

Výroba

Pro použití v potravinářství se vyrábí syntetickou cestou, přidáním hydroxidu sodného do kyseliny sorbové, příp. jinými chemickými reakcemi.

Nežádoucí účinky

Dle výzkumů dosud nejsou známy žádné nežádoucí účinky. Může způsobit velmi malému procentu lidí pseudo - alergické reakce. Některé studie naznačují potenciální slabou genotoxicitu, i přesto je látka označena jako tzv. GRAS látka - tzn. že je považována za bezpečnou.

Zdroje informací

  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
Fer potravina
Garantem a dodavetelem informací o éčkách je nezávislá organizace Fér potravina.
Seznam éček