Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání, slevy a exkluzivní produkty jen pro členy.Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání
4x měsíčně nákup bez minimální výše objednávky
15 % sleva na produkty značky BEZ KOMPROMISU
Exkluzivní produkty jen pro členy

E283 - Propionan draselný

Charakteristika

Bílý prášek dobře rozpustný ve vodě. Má funkci konzervantu, který zabraňuje nitkování chleba, růstu plísní.

Použití

Propionan draselný je konzervant, který brání v růstu plísním a vzniku nitkovitosti v chlebu a pečivu. V některých státech je využíván při výrobě sýrů, cukrovinek a moštů. Dříve nebyla tato látka v ČR povolena, ale dnes je přidávána do chleba s trvanlivostí delší než sedm dní, do baleného jemného pečiva a do cukrářských produktů z mouky (platí pro celou EU).

Výroba

Získává se z hydroxidu draselného a kyseliny propionové. Přirozeně se vyskytuje v kvašených substancích, jako je pivo, víno nebo sýry, a lze ho běžně nalézt v lidském těle.

Nežádoucí účinky

Pokud jde o nežádoucí účinky, lze říci, že může ojediněle vyvolávat stejně příznaky jako jiné deriváty kyseliny propionové – propionan sodný a vápenatý (E281 a E282). Odhaduje se, že 5 až 10 % populace může trpět citlivostí na některé typy potravin – 30 až 40 % z nich může být alergických právě na propionan draselný, ovšem nikdy ne výlučně na něj, vždy společně s citlivostí na jiné přirozené či umělé látky v jídle. Za běžných podmínek se jedná o sloučeninu, která je považována za bezpečnou, avšak například v USA je ji přidávat do potravin zakázáno.

Zdroje informací

  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimmlink ]
Fer potravina
Garantem a dodavetelem informací o éčkách je nezávislá organizace Fér potravina.
Seznam éček