Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání, slevy a exkluzivní produkty jen pro členy.Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání
4x měsíčně nákup bez minimální výše objednávky
15 % sleva na produkty značky BEZ KOMPROMISU
Exkluzivní produkty jen pro členy

E515 - Sírany draselné

Charakteristika

Síran draselný se vyskytuje ve směsi se sírany sodnými a hořečnatými. Odděluje se rozpuštěním ve vodě a krystalizací. Jedná se o bílé krystalky nahořklé chuti. Používá se k úpravám kyselosti nebo jako náhrada kuchyňské soli. Minerál se přirozeně nevyskytuje jako čistý. Síran draselný je i zdrojem draslíku pro organismus. Dobře se rozpouští ve vodě, naopak v etanolu jej nelze rozpustit prakticky vůbec. Bližší rozdělení je 515(i) síran draselný a 515(ii) hydrogensíran draselný.

Použití

Používá se ke korekcím kyselosti výrobků, k aromatizaci potravinářských výrobků, nebo v pivovarnictví jako vodný roztok ke zvýraznění hořkosti. Najdeme ho ve výrobcích s označením nízko - kalorický dresing na saláty, cukrovinkách, sladovém výtažku, Může se používat jako náhražka běžné soli proto jej najdeme v potravinách s nízkým obsahem sodíku, může se používat jako hnojivo nebo detergent.

Výroba

Získává se rozpuštěním minerálu ve vodě a následnou rekrystalizací. Nebo jej lze připravit chemicky. Získáváme bezbarvé nebo bílé krystalky, případně krystalický prášek nahořklé slané chuti.

Nežádoucí účinky

Pro tuto látku nebyla stanovena žádná hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = přijatelná denní dávka) - u látky nejsou známé žádné vedlejší ani nepříznivé účinky na lidské zdraví. Některé zdroje uvádějí, že při nadměrné konzumaci může vyvolat krvácení.

Zdroje informací

  • Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 3/1999link ]
  • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimmlink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
Fer potravina
Garantem a dodavetelem informací o éčkách je nezávislá organizace Fér potravina.
Seznam éček