Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání, slevy a exkluzivní produkty jen pro členy.Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání
4x měsíčně nákup bez minimální výše objednávky
15 % sleva na produkty značky BEZ KOMPROMISU
Exkluzivní produkty jen pro členy

E520 - Síran hlinitý

Charakteristika

Síran hlinitý slouží k regulaci kyselosti a ke zpevňování konzervované zeleniny a masa. Bezbarvé krystaly rozpustné ve vodě, bez zápachu s mírně nasládlou chutí.

Použití

Používá se jako zpevňující látka v nakládané zelenině (výroba sladkokyselých okurků v nálevu), konzervovaných masných výrobcích. Upravuje pH a zamezuje přítomným kovům urychlovat nežádoucí reakce, které mohou vést ke snížení kvality produktů (změna barvy, konzistence, žluknutí). Dále se s ním můžeme setkat v některých deodorantech. Síran hlinitý se používá hlavně v chemickém průmyslu pro čištění odpadních vod – používá se jako koagulační nebo flotační činidlo – ve vodě vytvoří shluky nečistot, které se následně nechávají samovolně sedimentovat v sedimentačních nádržích.

Výroba

Síran hlinitý lze získat přidáním oxidu, uhličitanu nebo hydroxidu hlinitého do kyseliny sírové. Může se získávat z odpadového hliníku. Produktem jsou bílé nebo bezbarvé krystalky, které se snadno rozpouští ve vodě, nezapáchající s mírně nasládlou chutí

Nežádoucí účinky

Zvýšený příjem hliníku do lidského organismu může vést ke vzniku Alzheimerovy choroby. Hliník je mírně toxický při požití ústy nebo injekční stříkačkou, může ovlivňovat reprodukci.

Zdroje informací

  • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimmlink ]
  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
Fer potravina
Garantem a dodavetelem informací o éčkách je nezávislá organizace Fér potravina.
Seznam éček