Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání, slevy a exkluzivní produkty jen pro členy.Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání
4x měsíčně nákup bez minimální výše objednávky
15 % sleva na produkty značky BEZ KOMPROMISU
Exkluzivní produkty jen pro členy

E528 - Hydroxid hořečnatý

Charakteristika

Hydroxid hořečnatý slouží k úpravě pH, používá se jako zpevňující látka, napomáhá zpracovávat potraviny a stabilizuje barvu. Pro člověka je zdrojem hořčíku. Považuje se za bezpečný. Jedná se o bílý objemný prášek, bez zápachu. Lakmusový papírek na něj reaguje alkalicky. Tento prášek nelze rozpustit ve vodě ani v etanolu.

Použití

Používá se ke korekcím kyselosti například u některých potravin (převážně konzervované potraviny) nebo u krémů na pokožku, pomáhá udržovat barevnost výrobků. Využívá se k výrobě sýrů, kde udržuje jejich strukturu a stabilizuje barvu. Je významným zdrojem hořčíku takže se sním můžeme setkat v různých výživových doplňcích.

Výroba

Vyrábí se chemickou cestou - hydratací hořčíku.

Nežádoucí účinky

Nejsou známy nepříznivé ani vedlejší účinky na lidské zdraví. Hydroxid hořečnatý je nebezpečný pouze při přímém styku, jsou mu vystaveni pracovníci potravinářství, kterým při styku s pokožkou může způsobit popáleniny, puchýře nebo jiné poškození pokožky a očí. Při požití může poškodit zdraví. Při práci s ním je nutno dodržovat bezpečnostní pokyny uvedené na obalu, pracovním návodu nebo v bezpečnostním listě (výrobce má povinnost je zdarma poskytovat uživatelům – většinou na internetu). Vyjmenovaná rizika neplatí pro potraviny, které jej obsahují, ale pro přímý kontakt. Hydroxid hořečnatý se v potravě vyskytuje ve velmi malém množství a je tedy zcela bezpečný.

Zdroje informací

  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 3/1999link ]
Fer potravina
Garantem a dodavetelem informací o éčkách je nezávislá organizace Fér potravina.
Seznam éček