Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání, slevy a exkluzivní produkty jen pro členy.Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání
4x měsíčně nákup bez minimální výše objednávky
15 % sleva na produkty značky BEZ KOMPROMISU
Exkluzivní produkty jen pro členy

E558 - Křemičitan hlinitohořečnatý

Charakteristika

Běžně se vyskytuje v přírodě, používá se jako protispékavá látka, čiřící látka u nápojů. Považuje se za bezpečnou látku, v USA je jeho použití povoleno. V ČR (celé EU) se nepoužívá do dětské výživy.

Použití

Používá se jako protispékavá látka, čiřící látka u džusů, šťáv, vín a také jako protispékavá látka. Lze jej použít jako rozpouštědlo určené k rozpouštění, k ředění nebo k úpravě barviv (mimo dětskou výživu). Může být použit pro vegetariány, vegany i pro všechna náboženství. Bentonit se používá také do suchých záchodů, nebo v kosmetice.

Výroba

Získává se z přírodních zdrojů – jílů převážně sopečného původu.

Nežádoucí účinky

Může pohlcovat některé živiny a způsobovat jejich nedostatek v těle. Pro tuto látku nebyla stanovena hodnota ADI (Acceptable Daily Intake = přijatelná denní dávka). Hliník někdy bývá spojován s Alzheimerovou chorobou, ale u potravin zatím nebyl určen přesný ortel, zda chorobu hliník v potravinách způsobuje nebo ne. V každém případě se nedoporučuje olizovat nebo seškrabávat zbytky potravin z hliníkových uzávěrů (například u jogurtů).

Zdroje informací

  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • Víš, co jíš ? U. Pollmer, C. Hoicke, H. U. Grimmlink ]
  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Food-Info.net : E-numbers : E558 : Bentonitelink ]
  • Vyhláška Ministerstva zdravotnictví č. 3/1999link ]
Fer potravina
Garantem a dodavetelem informací o éčkách je nezávislá organizace Fér potravina.
Seznam éček