Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání, slevy a exkluzivní produkty jen pro členy.Doprava zdarma, garance závozu do 5 hodin od objednání
4x měsíčně nákup bez minimální výše objednávky
15 % sleva na produkty značky BEZ KOMPROMISU
Exkluzivní produkty jen pro členy

E966 - Laktitol

Charakteristika

Jedná se o nízkokalorické sladidlo, které se používá také jako zvlhčovadlo. Obsahuje cca 50% objemu kalorií oproti sacharóze, ale dosazuje pouze cca 40% její sladkosti, jeho chuť je ale velmi dobrá. Nezvyšuje hladinu cukru v krvi, tudíž je látka vhodná pro diabetiky. Používá se v kombinaci s dalšími sladidly. Má také funkci plnidla v nízkokalorických potravinách. Stimuluje růst probiotických bakterií v tenkém střevě. Nezpůsobuje zubní kaz.

Použití

Používá se zejména v cukrovinkách a ve žvýkačkách, méně často v alkoholických/nealkoholických nápojích, masných výrobcích, instantních jídlech, pikantních omáčkách a v dalších potravinách. Má také funkci plnidla v nízkokalorických potravinách. Jako samostatné sladidlo se téměř nepoužívá.

Výroba

Získává se z mléčného cukru - laktózy, pro výrobu se tedy využívá mléka.

Nežádoucí účinky

Neškodnost látky byla doložena několika krátkodobými i dlouhodobými studiemi. Ve velkých množstvích může však látka způsobit nadměrnou plynatost, nadýmání a může mít také projímavý účinek.

Zdroje informací

  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • Lactitol | The Calorie Control Councillink ]
Fer potravina
Garantem a dodavetelem informací o éčkách je nezávislá organizace Fér potravina.
Seznam éček