Skip navigation

Müller Riso Milk Rice Chocolate

200 gCZK 124.50 /kg

9 DAYS AVERAGE FRESHNESS

2490CZK

Treat yourself to the delicious Müller Riso milk rice dessert with a rich chocolate flavour. This creamy rice pudding is made from Balila rice, perfect as a quick snack or a sweet treat after a meal. Hailing from Germany, this 200g pack stays fresh for up to 7 days. A fantastic choice for chocolate lovers!

Country of origin

Germany

Description

Müller Riso je mléčný dezert z rýže typu Balila s čokoládovou příchutí.

Použití

Určeno k přímé konzumaci. 

O výrobci

Společnost Müller ČR/SR k.s. je součástí koncernu Molkerei Alois Müller GmbH & Co. KG, který je předním evropským výrobcem a zpracovatelem mléčných produktů. Je největším a nejmodernějším závodem na zpracování mléka v Evropě. Jako jediný významný výrobce mléčných produktů používá společnost Müller výhradně ovoce, které sama zpracovává přímo při výrobě výrobků, nikoliv ovoce předem zpracované od dodavatelů.

Skladování

Skladujte při teplotě 4–8 °C.

Výrobce

Molkerei Alois Müller GmbH & Co. KG
86850 Aretsried
Německo

Durability

Average durability from the time of delivery: 9 days.

Guaranteed minimum durability from the time of delivery: 4 days.If the minimum durability is lower, please contact us and ask for a refund. Not applicable to items from the Save the Food section.

Nutritional values per 100 g

Energy value
462 kJ110 kCal
Fats
2.5 gincluding saturated fatty acids1.7 g
Carbohydrates
18.3 gincluding sugars12.5 g
Protein
3.3 g
Salt
0.28 g

Composition & Allergens

Composition

  • Mléko42 %
  • Podmáslí
  • Cukr
  • Rýže6.3 %
  • Čokoládový prášek2.2 %
  • Cukr
  • Kakao
  • Čokoláda0.1 %
  • Cukr
  • Kakaová hmota
  • Odtučněný kakaový prášek
  • Aroma
  • dextróza
  • Vejce
  • Jedlá sůl
  • Zahušťovadla
  • Karubin
  • Guma guar
  • Aroma

Allergens

  • Eggs
  • Milk