Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E161g - Kanthaxanthin

Description

Jedná se o barvivo, které dodává pokrmům růžovou barvu. Nachází se v jedlých houbách, korýších, pstruzích, lososech nebo zbarvuje pokožku tropického ptactva. Lehce se vstřebává v tucích. Hlavní zdroj příjmu této látky u lidí je nepřímý, tzn. konzumací např. masa ze zvířat, které jsou pravidelně krmeny potravou obsahující kanthaxanthin, slepičích vajec, apod.

Usage

Zmrzlina, cukrovinky, omáčky, krekry, rybí polotovary, zálivky, nápoje, atd. Dále se také používá např. v tabletách pro lepší opalování pokožky.

Production

Vyrábí se synteticky z přírodních materiálů, např. z hub - lišky obecné nebo z peří plameňáků. Ve většině případů se však získává zcela syntetickou cestou z karotenu.

Side effects

Látka se považuje za bezpečnou pokud její v potravinách nepřesáhne množství 14 mg/kg nebo v tekutinách 14 mg/l. Typickým projevem nežádoucího účinku je poškození oční sítnice se zhoršenou zrakovou ostrostí nebo zvýšenou citlivostí na přímé světlo. Při ústním podání prostřednictvím pilulek, ve kterých je látka obsažena ve větším množství, může vést ke zhoršení či ztrátě schopnosti nočního vidění.

Sources

  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Food-Info.net : E-numbers : E161g Canthaxanthinlink ]
  • Food aditives - Evropská komise - DG SANTE (Generální ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin)link ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives