Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E201 - Sorban sodný

Description

Jedná se o potravinový konzervant, který zabraňuje růstu plísní a kvasinek nebo bakterií nacházejících se v potravinách.

Usage

Sorban sobný se používá v kombinaci se sorbanem draselným nebo s kyselinou sorbovou. Látka se používá jako konzervant v sýrech, margarínech, mouce, pečivu, mražené pizze, kečupech v povidlech, uměle doslazovaných marmeládách, čokoládových sirupech, ovocných džusech, jablečném moštu, víně, zázvorovém pivu, lékořici a v olivách ve slaném nálevu. Používá se také jako přídavek do obalů, ze kterých se může uvolňovat do potravin.

Production

Pro použití v potravinářství se vyrábí syntetickou cestou, přidáním hydroxidu sodného do kyseliny sorbové, příp. jinými chemickými reakcemi.

Side effects

Dle výzkumů dosud nejsou známy žádné nežádoucí účinky. Může způsobit velmi malému procentu lidí pseudo - alergické reakce. Některé studie naznačují potenciální slabou genotoxicitu, i přesto je látka označena jako tzv. GRAS látka - tzn. že je považována za bezpečnou.

Sources

  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives