Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E209 - Heptylparaben

Description

Heptylparaben je látka, která se používá jako konzervant zabraňující mikrobiologickému kvašení, působí proti plísním a kvasinkám. Spadá do skupiny látek zvaných parabeny.

Usage

Heptylparaben se používá do sladových nápojů, neperlivých nealkoholických nápojů, ovocných nápojů, Používá se při povrchové úpravě sušených masných produktů, cereálních či bramrorových lupínků, ořechů s polevou Látka se používá do pečiva, uměle slazených marmelád, ovocných náplní, mléčných výrobků, balených ryb, masa, drůbeže, olejů, mražených mléčných výrobků. Tato látka se hojně používá při výrobě kosmetiky a ve výrobcích používaných pro osobní hygienu.

Production

Jedná se o ester kyseliny hydroxibenzoové. Získává se z ropných derivátů.

Side effects

Nežádoucí účinky heptyl parabenu nejsou známy. Ze strany různých institucí a vědců existuje nátlak na důsledné otestování negativních účinků parabenů, mezi které patří i heptylparaben. U parabenů obecně je již známá řada potencionálních nežádoucích účinků: alergické reakce, poruchy endokrinního systému, kontaktní dermatitida. Z britských výzkumů vyplývá, že parabeny mohou způsobovat nádorová onemocnění u žen, kde se chová jako estrogen a při vysokých dávkách může způsobit rakovinu prsu. U mužů může konzumace vysoké dávky parabenu způsobovat pokles počtu spermií. Toxický při požití zvířaty.

Sources

  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • Eat safe, Bill Stathamlink ]
  • Víme, co jíme ?, Dr. Tereza Vrboválink ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives