Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering, exclusive products for members only and many other benefits.Free delivery, delivery guarantee within 5 hours of ordering
Purchase 4x a month without a minimum order amount
15 % discount on WITHOUT COMPROMISE products
Exclusive products for members only

E961 - Neotam

Description

Neotam je bílý krystalický prášek, rozpustný ve vodě. Stejně jako aspartam obsahuje kyselinu asparagovou, fynalalanin a methylester. Používá se jako umělé sladidlo, které je až 8000 krát sladší než sacharóza. Na rozdíl od ostatních umělých sladidel je tepelně stabilní (především, pokud se vyskytuje v sušených potravinách), ovšem v potravinách s nízkým pH je stabilní pouze po dobu dvou až třech měsíců.

Usage

Používá se jako umělé sladidlo a zvýrazňovač chuti. Nejčastěji se přidává do nápojů, jogurtů a žvýkaček. Taktéž maskuje nežádoucí pachuť sójových výrobků. Často se vyskytuje v sušených nízkoenergetických nápojích, dietetických výrobcích, potravinách určených pro sportovní výživu, v instantních potravinách či pikantních omáčkách. Stejně tak se může vyskytovat i ve sladkostech, zmrzlinách, mražených dezertech, sirupech, ovocných džusech, sodovkách, džemech, pudincích a želatinách.

Production

Vyrábí se methylací dipeptidu aspartamu.

Side effects

Vědecké studie probíhající na zvířatech prokázaly, že kyselina asparagová a glutamová zatěžují receptory v mozku. Tento jev se může projevit ve formě neuroendokrinních poruch. Lidé, kteří jsou citliví na kyselinu glutamovou, mají podobné zkušenosti i s aspartamem. Neotam je chemicky podobný aspartamu, ale v trávicím traktu člověka je odlišně štěpen. Během metabolismu nedochází k produkci fenylalaninu, jelikož je účinně blokován dimethyl skupinou. Neotam je tedy bezpečný pro jedince, kteří trpí fenylketonurií. Při testování bezpečnosti neotamu FDA přezkoumala informace z více než 113 studií prováděných na zvířatech i z hlediska účinků na člověka. Studie byly navrženy tak, aby identifikovaly možné toxické, rakovinotvorné, reprodukční a neurologické účinky. Na základě těchto vyhodnocení FDA dospěla k závěru, že neotam je látka bezpečná pro konzumaci. Někteří vědci ovšem varují, že stejně jako jeho příbuzné sladidlo aspartam, může být toxický a karcinogenní.

Sources

  • Decoding food additives, Dr. Geoffrey Skurraylink ]
  • A consumer's dictionary of food additiveslink ]
  • Neotame - wikipedielink ]
Fer potravina
Database of additives is provided by the Fair Food independent organization.
Additives