Nakupování budoucnosti

Nakupování budoucnosti
Potraviny bez plastových obalů, nákup hlasem, donáška nákupu drony, nebo lednička, která nakoupí za vás?
Daleká budoucnost supermarketů? Ne tak úplně. Na Rohlíku už z toho část máme.
Víte, co? Nahlédněte s námi do nakupování budoucnosti a zjistěte, co vás (možná) jednou čeká.
divider

Šetříme životní prostředí

Doba plastová a automobilová, tak se do dějin zapíše začátek 21. století. Zvykli jsme si rychle na komfort aut a jednorázových obalů. Pokud se ale nad sebou nezamyslíme a nezačneme řešit tuto časovanou ekologickou bombu, udusíme se ve výfukových plynech a utopíme v plastech, a to doslova. Co všechno na Rohlíku děláme pro to, aby nám i celému ekosystému bylo na naší planetě dobře?
Méně plastových obalů

Plasty jsou všude, kam se podíváme. A jen tak nám z očí nezmizí. Rozkládají se totiž stovky let. Na Rohlíku děláme vše pro to, abychom současnou produkci plastového odpadu snížili na minimum, abychom měli oceány plné mořského života a ne plastu. Od srpna jsme proto přestali prodávat jednorázové plastové nádobí. Zařadili jsme místo něj papírové a dřevěné. Navíc jsme na webu zavedli filtr "Bez plastového obalu", díky kterému si jedním kliknutím můžete vyfiltrovat produkty balené v recyklovatelných obalech.

 

Také pro naše nové rohlíkovské šunky jsme zvolili částečně rozložitelné obaly. Podporujeme i jiné rozložitelné produkty, třeba eko plenky nebo eko pytle na odpadky. A co naše tašky? I ty jsou ohleduplné k životnímu prostředí. Jsou vyráběné z tzv. FSC papíru, který nepochází z nelegální těžby z deštných pralesů. Trápí nás ale počet tašek, které dostáváte. Bohužel kvůli legislativě, která nás nutí některé druhy zboží oddělovat, zatím stále hledáme, jak tuto otázku vyřešit.

 

 
 
Snižujeme emise a šetříme palivo

Přemýšleli jste někdy o tom, kolik aut vyjede na silnici kvůli nákupu? A jakou ekologickou stopu jedním nákupem za sebou zanecháte? Pokud nakoupíte na Rohlíku, snížíte ekologickou stopu jednoho nákupu až o 90 %. Jedním autem rozvezeme průměrně 10 nákupů v jedné lokalitě tak, aby byla trasa vždy nejkratší možná. Navíc 78 % našich aut jezdí na plyn. Chtěli byste, abychom měli v našem vozovém parku elektromobily a mohli jste si vybrat, jestli vám doveze nákup běžné auto, nebo elektromobil?
Šetřete přírodu s eko drogerií

První krok pro lepší životní prostředí začíná vždycky u nás doma. Eko domácnost není rozhodně jen móda. Běžné čisticí prostředky, ale i kosmetika, kterou denně používáme, obsahují deriváty ropy, chlór, syntetické látky nebo různá aditiva. Všechny tyto látky pronikají pokožkou, ale dostávají se i do vody. Neprospíváme tak nejen sobě, ale i živočichům a rostlinám, kterým narušujeme přirozené životní prostředí. Jedním z řešení je běžné prostředky vyměnit za ty ekologické, místo plastových odpadkových pytlů sáhnout po rozložitelných a celkově se snažit produkovat co nejméně plastového odpadu.
 
divider

Neustále inovujeme

Co se zdálo včera nemožné, se dneska proměnilo ve skutečné. Takový je svět Hi-Tec technologií, které jednoho dne ovládnou i online nakupování. Budou místo nás nakupovat spotřebiče, na zahradu vám nákup donese dron, v supermarketu budete mít vždy připravený svůj vlastní regál nebo budete nakupovat hlasem? Pravda, nebo fikce?
Vlastní regál

Představte si, že vejdete do supermarketu, kde v jedné uličce najdete vše, co běžně nakupujete. Nemusíte zdlouhavě bloudit ani nic hledat. Fikce? Ne, na Rohlíku realita, kterou již za pár týdnů budete moct sami vyzkoušet. Na jednom místě najdete všechny kategorie, ve kterých nejčastěji nakupujete, akce a novinky, které vás budou zajímat. Co byste na své stránce chtěli ještě najít?
 
Futuristický supermarket

Drive supermarket, kde všechno nakoupíte rovnou z auta, odběrné food boxy, místo aut drony, nebo lednička, která nakoupí za vás? Fikce? Zatím ano, ale díky rychlému vývoji technologií se už tohle všechno může stát brzy skutečností. Budete moct jednoduše nakupovat z auta, domů vám přiletí s nákupem dron a místo seznamu na nákup budete mít chytrou ledničku, která pozná, co jste snědli a kdy potravinám vyprší datum spotřeby. Zatím si ho ale ještě pár let bude muset kontrolovat sami. Chtěli byste si nákupy vyzvedávat ve food boxech, které by byly rozmístěné po městech?
 
divider

Jídlo budoucnosti

Za jídlem budoucnosti nehledejte jen maso ze zkumavky, jídlo z 3D tiskárny nebo koktejly s živinami vyrobené přesně na míru každému člověku. Technologie mají v jídle budoucnosti jen jednu část, ta druhá část je hlavně o živinách a naší odpovědnosti k životnímu prostředí a udržitelnému rozvoji v oblasti potraviny.
Superfood

Potraviny, které jsou neuvěřitelně cenné na všechny živiny – minerály, vitaminy a další nutrienty – znají některé přírodní národy již celá staletí. My je zatím pomalu objevujeme a zkoušíme zařazovat do našich jídelníčků. Paleta superfood je široká od semínek přes ovoce až po cvrčky. Ano, a právě hmyz je tím, čemu se věnuje posledních pár let velká pozornost. Tato nepříliš estetická potravina v sobě ukrývá ale velké výživové bohatství. Jaké superpotraviny zařazujete do svého jídelníčku vy?
 
 
Sustainable food

Jídlo budoucnosti ale není zdaleka jen o výživových hodnotách a technologickém pokroku. Je také o naší zodpovědnosti k planetě Zemi. S každou zkonzumovanou potravinou za sebou zanecháváme ekologickou stopu. Tím, co ji snižuje, jsou právě udržitelné potraviny. A co udělat pro to, aby byla třeba taková okurka udržitelná? Stačí vyměnit tu skleníkovou ze zahraničí za českou od farmáře. Místo celoročního konzumování manga můžete jíst v létě jahody a v zimě jablka. Nebo můžete dát šanci ošklivce – esteticky nevzhledné, ale chuťově báječně zelenině a ovoci. Způsobů, jak podporovat udržitelné potraviny, je spoustu. Co děláte vy pro udržitelnost produkce a konzumace potravin?
Vegetariáni a vegani

Jíst, či nejíst maso? Toť otázka budoucnosti. S narůstající populací roste i konzumace masa, rozšiřují se velkochovy, ale i krmná pole pro hospodářská zvířata. Celý systém velkoprodukce pak už není jen otázkou etickou, ale také ekologickou. Alternativní způsoby stravování, které vyřazují maso, nebo všechny živočišné produkty se snaží ukázat nejen svůj soucit ke zvířatům, ale i odpovědnost k životnímu prostředí. Jaký je váš názor na vegetariánství a veganství?
 
 
Nápoje budoucnosti
Zázračné nápoje, které dokáží tělu doplnit vitamíny na celý den, jsou bohaté na drahocennou vlákninu nebo povzbudí organismus na dlouhé hodiny učení. Takové jsou čerstvé ovocné a zeleninové šťávy, husté smoothie nebo matcha tea, o kterém se říká, že podporuje hubnutí, působí proti rakovině a posiluje paměť.