O rumu s Františkem Holečkem
 

Na všechny informace, které o rumu potřebujete znát, jsme se zeptali Františka Holečka z Ultra Premium Brands. Tenhle barman s 16letou praxí v nejvyhlášenějších pražských barech je ambasadorem rumu Don Papa a o tomhle třtinovém zázraku toho ví jako málokdo.

divider

Co je to rum?

Pokud byste se ptali na moji interpretaci, jedná se o pestrý svět chutí a zážitků, který rozhodně stojí nejen za pozornost, ale i za skutečné prozkoumání. Nicméně pokud máme mluvit více vědecky, jedná se o destilát vyrobený z cukrové třtiny. Kvalita cukrové třtiny, jako základní suroviny, je prvním faktorem, který kvalitu rumu ovlivní. Záleží na odrůdě a také na podmínkách, ve kterých roste. Dále následuje několik způsobů zpracování.

divider

Jaké jsou druhy rumů?

Jak jsem naznačil, svět rumů je neskutečně pestrý, troufám si říci výrazně pestřejší a variabilnější než u jiných kategorií destilátů. Dříve byl rozdělován různě podle stylu (britský, francouzský, španělský), daného regionu, doby zrání, barvy či podle jeho síly, kdy se hovořilo o námořnických overproof rumech. Současné rozdělení je ovšem mnohem transparentnější z hlediska rozmanitosti světa rumu, zakládá se totiž na konkrétní vstupní surovině (čerstvá šťáva z cukrové třtiny, melasa, koncentrovaný panenský sirup) a na destilační metodě (kotlíková, kontinuální kolonová).

divider

Podle čeho si vybírat svůj rum?

Myslím, že nejdůležitější je, aby Vám chutnal. V dnešní době je samozřejmě výrazně komplikovanější si udělat svůj vlastní průzkum například v baru nebo v restauraci, nechat si poradit, vyzkoušet různé vzorky. Musíte se tak spolehnout na svou intuici, zvědavost, případně se poradit se známými. Tím, že dnešní doba je, řekl bych, esteticky orientovaná, zdá se zcela přirozené, že by rum měl určitě ladit i Vašemu oku. Ani v tomto ohledu nepochybuji o tom, že je z čeho si vybírat.

divider

Jak si nejlépe užívat rumy?

Bílé, nestařené rumy si všichni rádi užíváme jako součást koktejlů. Mezi nejznámější a nejoblíbenější patří samozřejmě mojito a další spíše party drinky. Ve své rumové cestě se většina následně přenese i do sofistikovanějšího způsobu, vychutnávání, objevování, a to nejen čistých rumů, ale také využití rumu v zajímavých koktejlech.

divider

Můžu si z kvalitního rumu něco zajímavého namíchat i sám?

I velmi kvalitní rumy jsou často základem prvotřídních koktejlů v barech. Pokud pro domácí míchání drinku zvolíte kvalitní základ, určitě se dočkáte výtečného výsledku, přestože nepoužijete komplikované postupy a ingredience jako profesionální barmani. Doporučuji vždy míchat kvalitní základní alkohol, bázi, s kvalitním mixerem, kterým může být prvotřídní tonik nebo zázvorové pivo.

Františkův tip na koktejl

 
divider

Jaký drink z rumu si užíváte v domácím prostředí nejraději Vy?

Já si doma nejčastěji připravuji koktejl Old Fashioned, což je jednoduchá kombinace velké porce rumu, cukrového sirupu a bitters. Mezi nejznámější a nejrozšířenější patří především Angostura Aromatic Bitters.

 
divider

Pít rum s ledem, nebo bez?

Je to spíše otázka místa a příležitosti konzumace, než jasného a striktního pravidla. U nás někteří milovníci rumů většinou považují pití rumu s ledem za známku barbarství. V teplejších krajinách se naopak přidává led na osvěžení. Je to tedy spíše otázka situace, než nějakého přesně definovaného pravidla.

divider

Pro koho je prémiový rum vhodný jako dárek?

Kvalitním rumem většinou nikoho neurazíte. Vždy je pouze nutné přemýšlet nad osobností obdarovaného, jaký rum by se se svým charakterem k jeho osobnosti nejvíce hodil a při jaké příležitosti by mohl rum konzumovat. Jsou rumy, které představují a symbolizují prestiž, jiné mohou být ideálním společníkem pro chvíle klidného vychutnávání. Některé probouzí naše vášně, radost ze života a chuť objevovat, ba možná i jistou dávku rebelství. Zároveň se často setkáváme s tím, že láhev Dona Papa dostávají jako dárek novopečení tatínkové.

divider

Kde a jak máme uchovávat otevřený rum?

Otevřenou láhev rumu můžete s klidem skladovat v pokojové teplotě, ideálně někde na tmavém místě.

divider

Hraje tvar sklenky, ze které si dáme rum, velkou roli?

Osobně bych doporučil menší degustační sklenici, která vám umožní více vnímat aroma rumu, které se díky tomu bude uvolňovat pomaleji.

divider

Je vhodné kvalitní rum použít i na vaření?

Je to stejné jako v případě koktejlů. Pokud chcete vyzdvihnout své dílo na nejvyšší úroveň a vnuknout mu jedinečný charakter, pak rozhodně doporučuji věnovat pozornost jednotlivým ingrediencím. Obecně platí, že pokud chcete, aby byl výsledek jedinečný, použijte kvalitní suroviny. Vaření s rumem poskytuje řadu možností, jak objevovat svět rumu z nové perspektivy. S jeho použitím při vaření bych proto neváhal, pokud máte zajímavý recept.

divider

Odkud pochází nejvíc rumů?

Většina rumů je spojena s Karibikem, nicméně pozornost si bezpochyby zaslouží i jiné destinace, ať už se jedná o rum z Indického oceánu nebo Filipín.

divider

Čím jsou Filipíny pro výrobu rumu jedinečné?

Kromě tropického podnebí a sopečného podloží, které jsou pro pěstování cukrové třtiny obecně velmi žádoucí, stojí za výjimečností filipínského rumu především fakt, že místní cukrová třtina patří k jedněm z nejsladších na světě.

divider

Platí, že čím je rum starší, tím je lepší?

Nedá se vždy říct, že čím starší rum, tím bude lepší. Každý má jiné chutě a někomu naopak chutná rum výraznější a mladší. Každý rum má navíc svá specifika z hlediska výroby i procesu zrání. Rozhodně ale lze říct, že rum, který déle zraje, získává více na charakteru a jeho profil se stává unikátnějším.

divider

Co podle Vás symbolizuje rum Don Papa a k jaké příležitosti se nejlépe hodí?

Příběh značky Don Papa a také příběh revolucionáře Papa Isia, jehož život byl inspirací pro značku, v sobě nese hodně exotiky, hrdinství a také jistou dávku divokosti, která přímo odkazuje na neporušené a v mnoha ohledech stále divoké prostředí, v němž se rum vyrábí. Každá příležitost, kdy si chcete tento nádech exotiky vychutnat, je vhodná.

divider

Co všechno se skrývá na etiketě rumu Don Papa?

Na etiketě Don Papa je obrázek Papa Isia a také se zde skrývá 48 zvířat, která jsou typická pro ostrov Negros nebo Filipíny obecně. Zkusíte je najít?