Limeta 1ks

cca 1 ks
Bez éček
7,90 Kč 7,90 Kč/ks
Kategorie:
Země původu: Brazílie, Mexiko,

Popis produktu

Limeta, též limetka, je citrusový plod stromu Citrus limetta, řazený do kategorie kyseloplodých citrusů, podobně jako citron. Od citronu se odlišuje zelenou barvou, velikostí (je menší) a mírou kyselosti (nižší). Sklízí se nezralá, ale tento fakt jí neubírá na šťavnatosti. Barva je většinou zelená, je ale možné se setkat i se žluto-zelenou barvou. Vnitřek limetky se od citronu liší opět pouze barvou. Limeta roste v tropických oblastech, ale je možné si ji vypěstovat ve skleníku v takřka stejné kvalitě. Limetka obsahuje hodně vitamínu C, dále vitamíny A, B1, B2, B6, E a K, minerální látky draslík, fosfor, hořčík, mangan, měď, selen, sodík, vápník, zinek, železo, kyselinu listovou, pantothenovou a niacin.
Lehké povrchové vady na citrusech jsou způsobeny vlivem počasí a ošleháním větvičkami při růstu plodů. Na chuti a kvalitu dužinu nemá vliv.

Použití

Limety jsou méně kyselejší než citrony, zároveň jsou více aromatické. Jedna limetka může obsahovat až dvojnásobně tolik šťávy jak jeden citron. Jsou hojně používané do koktejlů a na salátové zálivky. Limetková šťáva zvýrazňuje chuť salátů. Jejich šťávou se dá marinovat maso; v tomto případě už není zapotřebí maso solit. V arabských zemích se nakládají limetky stejně jako ve střední Evropě okurky. Jejich kůra se používá stejně jako citronová na sorbety a moučníky.

Skladování

Limetky skladujeme na chladném, suchém místě nebo v ledničce. Limetky nevystavujte přímému slunečnímu záření, protože zbarvuje jejich slupku do žluta a zmírňuje charakteristickou kyselost.

 

 

Složení

Limeta
I. jakost