Tuřín 1 ks

cca 1,05 kg

cca

 61,00 Kč 57,90 Kč/kg
Země původu: Česká republika, Portugalsko,

Vodnice se pěstuje pro své kulovité bulvy, které se konzumují jako zelenina. Bulvy jsou bílé vyjma části, která rostla nad povrchem země – ta je načervenalá, nafialovělá nebo nazelenalá. Uvnitř je vodnice bílá. Chuťově připomíná něco mezi nepálivou ředkvičkou a kedlubnem.

Použití

Bulvičky vodnice jsou křehké, chutné a nepálivé. Jsou vynikající syrové i tepelně upravené. Pyré nebo kaše z vodnice dokážou nahradit brambory a tělu dodají jen třetinu kalorií. Mladé bulvičky nemusíme loupat, stačí je jen pořádně omýt. Ostatní oloupeme, případně odřízneme dřevnaté části. Mladé bulvy vkládáme celé do vroucí, mírně osolené vody a vaříme je 20–30 minut. Větší vaříme 30–40 minut, rovněž buď ve vroucí osolené vodě, nebo ve vývaru. Mladé vařené vodnice podáváme přelité rozpuštěným máslem a posypané nakrájenou petrželkou. Větší vodnice je dobré rozmačkat, smíchat s máslem a smetanou, osolit, opepřit, přidat špetku muškátového květu a citronové šťávy.

Tip: Připravte si s námi výtečné skleněné vodnice.

Mladé vodnice (200 g) oloupeme a nakrájíme na kostky. Vsypeme do vroucí vody a 3 minuty povaříme. Na pánvi rozehřejeme 1 lžičku másla smíchaného s 1 lžičkou olivového oleje, přidáme okapané, osušené vodnice a vše lehce poprášíme 10 g cukru. Směs za stálého míchání restujeme tak dlouho, dokud cukr nezačne hnědnout a karamelizovat.

Podáváme jako předkrm nebo jako přílohu k masu. 

Přejeme dobrou chuť.

Skladování

Skladujte v chladu při teplotě 3–4 °C.