Skip navigation
  • Our dear customers, the interest in our service is huge right now and time windows are disappearing faster than candy from the table. If your desired delivery time is not currently available, don't worry!
    Show more

Madeta

Madeta Edam cheese 30% blocks

200 g
CZK 60.90 CZK 304.50 /kg

You can get your order as soon as Text loading

1 000+ customers buy regularly

Country: Czech Republic,

Sýr eidamského typu s obsahem tuku 30 %.

Eidam je polotvrdý sýr s nízkodohřívanou sýřeninou s jemnou přírodní chutí. 

Použití

Určeno k přímé konzumaci. Hodí se na přípravu obložených sýrových talířů, ale také jako obloha na čerstvě křupavý chléb.

O výrobci

Madeta, česká mlékárenská společnost, která byla založena roku 1902 v Táboře. Firma vyrábí a prodává produkty pod stejnojmennou značkou jako je název celého podniku. Madeta nabízí široký sortiment, který zahrnuje mléčné výrobky jako jogurty, smetany a mléka, másla a tuky nebo různé druhy sýrů.

Skladování

Skladujte v chladničce při teplotě 2–8 °C. Po otevření obalu spotřebujte nejdéle do 3 dnů.

Výrobce

Madeta a.s.
Rudolfovská 246/83
370 50 České Budějovice
Česká republika

Durability

Average durability from the time of delivery: 64 days.

Guaranteed minimum durability from the time of delivery: 12 days.If the minimum durability is lower, please contact us and ask for a refund. Not applicable to items from the Save the Food section.

Composition

Mléko
Jedlá sůl
Mlékařské kultury

Nutritional values per 100 g

Energy value1105 kJ/265 kCal
Fats16 g
including saturated fatty acids10.5 g
Carbohydrates1.2 g
including sugars1.2 g
Protein29 g
Salt1.5 g
Fibre0 g

Allergens

Milk
Always check the allergens content on the product packaging before consumption.