Skip navigation
BIO
Matylda BIO Edam cheese 30% slices

Matylda BIO Edam cheese 30% slices 

100 gCZK 469.00 /kg

18 DAYS AVERAGE FRESHNESS

4690CZK
42.21 CZK with

Matylda BIO Edam slices are a fantastic Czech cheese with 30% fat, made from fresh milk sourced from Czech organic farmers. This BIO cheese has reduced salt (max 1.5%) and high calcium, making it a perfect choice for healthy sandwiches. The 100g pack of slices stays fresh for up to 15 days.

Country of origin

Czech Republic

Description

Matylda je 30 % plátkový sýr eidam v BIO kvalitě.

Je to sýr vyrobený z čerstvého mléka výhradně od českých ekologických farmářů. Navíc jako jediný sýr tohoto typu se sníženým obsahem soli na max. 1,5 % a vysokým obsahem vápníku.

Použití

Určeno k přímé konzumaci. Vynikající do zdravých sendvičů

Polabské mlékárny je česká společnost, která byla založena roku 1992 se sídlem v Poděbradech. Podnik nabízí široké portfolio produktů, které zahrnuje různé druhy tvarohů, řeckých jogurtů, termixů, skyrů, tvarohových dezertů a sýrů. Všechen jejich sortiment nosí značku Milko.

Skladování

Skladujte při teplotě 2–8 °C. 

Výrobce

Polabské mlékárny, a.s.
Dr. Kryšpína 510
290 01 Poděbrady
Česká republika

Durability

Average durability from the time of delivery: 18 days.

Guaranteed minimum durability from the time of delivery: 5 days.If the minimum durability is lower, please contact us and ask for a refund. Not applicable to items from the Save the Food section.

Nutritional values per 100 g

Energy value
1119 kJ268 kCal
Fats
16 gincluding saturated fatty acids11 g
Carbohydrates
3 gincluding sugars0.5 g
Protein
28 g
Salt
1.5 g

Composition & Allergens

Composition

  • Bio mléko
  • Mléčné kultury
  • Jedlá sůl

Allergens

  • Milk