Site languages:ČeskyEnglish
Slide 1 of 2

Zázvor čerstvý - kousky, síť

250 g
29,90 Kč 119,60 Kč/kg
Země původu: Brazílie, Čína,

Ořezané kousky čerstvého zázvoru.
Zázvor je koření získávané z oddenků zázvoru lékařského. Může mít žlutou, okrovou až červenou barvu, má výraznou pryskyřičnou vůni, jeho chuť je velmi výrazná, aromatická, slabě ovocná až citrusová a sladce pikantní (ve větším množství je až velmi ostrá). Je nezbytnou součástí indické a čínské kuchyně. Celosvětově se využívá v čerstvé, sušené i nakládané formě. Obsahuje mnoho stopových prvků (fosfor, hořčík, sodík, draslík, zinek, železo, atd.), vitaminy C a A, B1 a B2, aminokyseliny a spravedlivý podíl esenciálních olejů. Zázvor obsahuje gingerol, který způsobuje ostrou chuť čerstvého kořene a kterou špatně snášejí lidé s žaludečními vředy, ledvinovými kameny a nemocemi močového měchýře. Dokonce i zdraví lidé by měli omezit aromatické koření a nebrat zázvor dlouhodobě.

Použití

Největší pozornosti se těší zázvorové nápoje (čaje, limonády či  pivo) a pokrmy s čerstvým zázvorem nebo zázvorem ve formě koření. Používá se k osvěžení chuti jídel z mořských živočichů a odlehčení těžkých pokrmů z vepřového nebo kachního masa. Výborný je zvláště k dochucení sladkých jídel, nejčastěji perníku a vánočních zázvorových sladkostí. Marinovaný zázvor se dobře hodí k citrusovým plodům, česneku, sojové omáčce a cibuli. Se zázvorem se také můžeme setkat v marmeládách, džemech a indickém čatní (chutney). Jeho ostrá chuť se hodí k mnoha druhům ovoce, jako jsou jablka, ananas či hrušky.
Zázvorový čaj s medem: 1 litr vody, 2 lžičky nastrouhaného zázvoru (může se přidat podle chuti), 2 lžíce medu, šťáva z 1 citronu, 3 hřebíčky, svitek skořice na ozdobení, třtinový cukr (dle chuti).

Skladování

Uchovávejte v uzavřeném plastovém sáčku v chladničce.

Složení

Zázvor