• Milí zákazníci, poptávka po naší službě se opět díky mimořádné situaci dramaticky zvyšuje nad naše aktuální kapacity. Moc nás to mrzí, ale abychom mohli obsloužit co nejvíce z vás, musíme omezit počet objednávek na osobu. To znamená, že aktuálně si můžete objednat pouze jednou denně. Současně rušíme i možnost doobjednávek. Dál soustředíme všechny naše síly na to, abychom ještě více navýšili kapacitu, a mohli tak zavážet všude, kde je nás teď potřeba. Moc děkujeme za trpělivost a shovívavost. Společně to zvládneme. Váš Rohlík.

Nature Park Pistácie loupané

100 g
Trvanlivé
89,90 Kč 899,00 Kč/kg
Země původu: Írán, USA,

Pistáciové oříšky, zvané též „zelené mandle“ spolu s makadamiovými ořechy platily za jeden z nejdražších produktů vůbec. Teprve počátkem osmdesátých let se více rozšířily díky mohutnému dovozu z Iránu, který dovolil jejich prodej za přijatelné ceny. Dnes se tato, z hlediska výživy a fysiologie mimořádně hodnotná potravina, široce prosadila jako drobný zákusek i jako přísada při pečení a vaření. Jádro má zprvu barvu slonové kosti a postupně nabývá nazelenalou až zelenou barvu a vyznačuje se výbornou chutí. Obsahuje 43 až 62% tuku, 19-23% bílkovin, okolo 15% sacharidů a asi 8% vody.

 

Pistácie se mohou jíst i syrové, nejčastěji se ovšem praží a solí a prodávají se nevyloupané. Pro kuchyňskou potřebu, k pečení a do müsli je možné je krátce spařit podobně jako mandle a použít nasekané nebo nařezané na plátečky. Jsou také velice oceňovány ke kořenění masitých pokrmů – například v italském salámu mortadela – i jako aromatická vložka i nádivka do čokoládového zboží, jako jsou pralinky a plněná tabulková čokoláda.

 

Co do významu pro lidskou výživu se pistáciové ořechy (sušená semena plodů pistácie pravé) vyznačují poměrně vysokým podílem jednoduchých i složitých nenasycených mastných kyselin. Jako všechny ořechy neobsahují žádný cholesterol. Mají vysoký obsah vitaminu A a značný obsah vitaminu B1. Vzhledem k značnému obsahu železa i bílkovin podporují tvorbu krve. Kolik železa mají? 100g pistáciových oříšků obsahuje tolik železa jako stejné množství špenátu.

 

Skladování: do 25°C.

Složení

Pistáciové ořechy

Nutriční hodnoty na 100 g

Energetická hodnota2345 kJ/560 kcal
Tuky45 g
z toho nasycené mastné kyseliny5.9 g
Sacharidy27 g
z toho cukry7.7 g
Bílkoviny20 g
Sůl0 g
Vláknina11 g

Alergeny

Skořápkové plody
Obsah alergenů před konzumací vždy zkontrolujte na obalu výrobku.