Skip navigation

Laktos Kralevic slices

100 gCZK 359.00 /kg

6 DAYS AVERAGE FRESHNESS

3590CZK

3,426 customers have this product in their favourites

30% of customers buy regularly

Laktos Kralevic is a natural semi-hard Emmental-type cheese from Holland, perfect for a quick snack or sandwiches. With 45% fat in dry matter, it offers a rich flavor. This cheese comes conveniently pre-sliced, saving you time. The 100g pack stays fresh for up to 8 days, ensuring deliciousness whenever you need it.

Country of origin

Holland

Description

Přírodní polotvrdý sýr ementálského typu. Obsah tuku v sušině 45 %.

Použití

Určeno k přímé konzumaci.

O výrobci

Firma Laktos a.s. působí na českém potravinářském trhu již od roku 1936. Zabývá se zahraničním obchodem, výrobou a distribucí mléčných výrobků do velkoobchodních i maloobchodních sítí, a to jak v rámci Evropy, tak i na trzích v Asii a Jižní Americe.

Skladování

Uchovejte v teplotě 2–8 °C.

Výrobce

Laktos a.s.
Nová cesta 17
Praha 4
Česká republika

Durability

Average durability from the time of delivery: 6 days.

Guaranteed minimum durability from the time of delivery: 5 days.If the minimum durability is lower, please contact us and ask for a refund. Not applicable to items from the Save the Food section.

Nutritional values per 100 g

Energy value
1369 kJ330 kCal
Fats
25.2 gincluding saturated fatty acids18 g
Carbohydrates
0.5 gincluding sugars0.5 g
Protein
25.2 g
Salt
1.5 g

Composition & Allergens

Composition

  • Mléko
  • Jedlá sůl
  • Mlékárenské kultury

Allergens

  • Milk