Slávky síť

1 kg
Bez éček
129,90 Kč 129,90 Kč/kg
Země původu: Holandsko,

Popis produktu

Slávka jedlá (Mytilus edulis), čerstvá.

Mušle je hladká s jemnými soustřednými rýhami v linii růstu. Barva mušle je purpurová, modrá a někdy až hnědočerná. Dosahuje délky do 12 cm. Jejich chuť je zvláštně kořenitá. Obsahují málo kalorií, minerální soli, železo, vitamíny A, B, C, D a bílkoviny.

Slávky jedlé se vyskytují ve všech mořích – preferují poloslanou vodu na mělčinách v blízkosti ústí řek. Ještě ve stádiu larvy se přichytí ke kamenům, kůlům, pilířům, skalám nebo skořápkám větších mušlí vlasovým vláknem z proteinu a železa. V mělkých vodách vytvářejí tzv. lavice – kolonie čítající několik tisíc druhů.
 

Použití

Slávky jedlé se v Severní Americe často konzumují syrové, Evropané dávají naopak přednost vařené variantě. Podávají se bez i s lasturou.

Slávky jsou základem pro široké spektrum jídel z mořských plodů v mnoha nejen evropských kuchyních.

Klasickým způsobem úpravy je dušení v páře ve vývaru z bílého vína a polévkové zeleniny.

Neváhejte vyzkoušet tento recept na slávky a la Mariniere (na bílém víně):

Slávky očistěte a namočte do vody tak na 15 minut, aby se nasákly a propláchly. Mezi tím si ve větším hrnci na oleji orestujte šalotku do sklovata, přidejte česnek, rozpůlená rajčátka, tymián a bobkový list. Po chvilce (tak 1 minutě), zalijte tuto směs vínem a zjemna vařte, dokud se nezredukuje na poloviční množství. Osolte, opepřete. Slávky přeceďte, ještě krátce propláchněte, protože pokud jsou živé, v průběhu koupele se otvíraly a tak se mohl uvolnit písek, nebo jiné nepotřebné poklady.
Přidejte je do hrnce, pod kterým zvyšte výkon na maximum a přiklopte poklicí. Vařte zprudka a krátce, dokud se neotevřou, přibližně 5 minut. Přidejte máslo, petržel, promíchejte a můžete servírovat.

Ideální jsou s kouskem bagety, kterou můžete máčet ve skvělém vinném vývaru z mušlí.

Skladování

Skladujte při teplotě +2°C až +7°C.

Spotřebujte do data uvedeného na etiketě.

 

Trvanlivost

Garantovaná minimální trvanlivost tohoto produktu od doručení nákupu: 1 den.

Pokud by minimální trvanlivost tohoto zboží byla ve vašem nákupu menší, kontaktujte nás a my vám vrátíme zaplacenou cenu zboží v kreditech. Nevztahuje se na zboží ze sekce Zachraň jídlo.

Složení

Slávka jedlá (Mytilus edulis)

Alergeny

Měkkýši